Напук на печалните резултати на българската туристическа индустрия ресорният министър Мариана Николова се старае да излъчва отпимизъм и всеки ден се опитва да произвежда добри новини. Задача е трудна и не й се получава.
„Смятам, че бързата реклама в социалните мрежи може да ни донесе бърз поток от туристи“, обяви Николова днес пред Нова тв. Тя уточни, че има осигурен бюджет за реклама във фейсбук и останалите подобни канали - около 500 000 лева, и че сумата е достатъчна.
Проблемите обаче не са в липсата на информация за прелестите на България, а в здравните ограничения, обслужването, цените, качеството на храната по курортите ни и прочее. А там държавата никаква я няма. На този фон ръководителката на ресор "туризъм" в правителството призна, че и през зимата се разчита на българския турист да спасява ски сезона.
А как държавата ще спасява туристическия бизнес, който остава в безпрецедентна криза? Браншът се нуждае от около 160 млн. лева за покриване на загуби, причинени от пандемията, а до момента осигурената сума за компенсиране е едва 10 млн. лева. Този бюджет ще подпомогне около 1000 фирми, твърди Николова.
Прословутото удължаване на мярката 80/20 - за запазване на работни места, все още не е придвижено. Предстои обсъждането му в тристранния съвет, поясни министърката.
Тя намекна, че има резерви към рекламните кампании по време на предшественичката й Николина Ангелкова. Но веднага даде заявка, че ще върви по същия път - обясни, че трябва да се рекламират малко познати кътчета на България. Ангелкова даде немалко пари за същото.
Марияна Николова обяви, че България има най-ниска заболеваемост от коронавирус на Балканите и това, че сме безопасна дестинация, трябва усилено да се разпространява в социалните мрежи. Тя обеща да сформира консултативен експертен съвет, който да й помага да взима правилните решения за предстоящия зимен сезон. Прогнозите са за около 40% отлив от ски курортите.
Министърката даде доста объркана оценка на летния сезон: "Не можем да кажем, че е успешен, но имаме успех в някои от курортите по Южното Черноморие. Имаме и спад на места по Северното Черноморие". И отчете някои числа: "70% беше прогнозата за спад при чуждите туристи, а 30% за българските. Към настоящия момент имаме пренощували над 1.36 млн. туристи, от които 1 млн. са българските и 360 хиляди са чуждите. Отворихме пазарите за Израел и Украйна, предстои и евентуално отваряне на турския пазар“.
„Политиката по отношение на пандемията се промени изцяло. Туризмът няма да бъде същият и традиционният туризъм, с който бяхме свикнали, вече е архаично понятие“, обобщи дамата, която е и вицепремиер.