Медия без
политическа реклама

Бюджет 2019 приключи на червено с 1.15 млрд. лв.

През декември правителството направи разходи за близо 6 милиарда

04 Февр. 2020МИЛА КИСЬОВА
Pixabay

С дефицит от 1.148,3 млрд. лв. е приключил 2019 г. бюджетът на държавата, става ясно от бюлетина на финансовото министерство. Сумата е двойно по-малка от планирания в средата на годината недостиг. Тогава заради сделката с американските изтребители бюджетът бе актуализиран, като бе заложен дефицит от почти 2.5 млрд. лв. при първоначално планирани 600 млн. лв. на червено.

Въпреки крупната военна покупка до началото на декември хазната бе с излишък - за ноември той бе 1.3 млрд. лв. Само за месец правителството направи разходи за близо 6 млрд. лв., като изхарчи излишъка и изкара финансите на червено. Извънредно разходи бяха направени за общини, министерства, университети, болници и пр. Един от големите непланирани разходи в края на годината бе за довършването на магистрала "Хемус", за което на държавното дружество "Автомагистрали" бяха предоставени 1.3 млрд. лв.

Заради изплатената авансово сума за американските изтребители и други извънредни харчове като магистрала "Хемус", общите бюджетни разходи през 2019 г. са скочили с 14.4% от тези през 2018 г. и достигат 45.2 млрд. лв. 

В същото време постъпленията в държавната хазна са с 11% повече от предходната година и надхвърлят 44 млрд. лв. Увеличението основно се дължи на постъпленията от ДДС в резултат на нарасналите покупки на домакинствата и инфлацията, докато от внос приходите от косвения налог леко намаляват. Така от ДДС в хазната през 2019 г. са влезли 11.1 млрд. лв., което е с над 10% повече в сравнение с предната година.  

Също с около 10% нарастват приходите от данъка върху дохода на работещите, който доближава 4 млрд. лв., а постъпленията от корпоративен данък се увеличават с 9.4% до 2.7 млрд. лв. С ръста на доходите са се повишили и осигурителните плащания - с над 11%, като сумата е близо 10.5 млрд. лв. - 7.6 млрд. от социалноосигурителни вноски и 2.9 млрд. от здравни вноски.

От акцизи в бюджета през миналата година са влезли около 5.5 млрд. лв., което е с над 5% повече от 2018 г. Най-голямо влияние тук оказват нарасналите постъпления от налога за цигарите, чийто дял е близо половината от всички събрани акцизи.  

Заради увеличението на минималната работна заплата и 10%-ния ръст на заплатите в бюджетната сфера през миналата година разходите за персонал в държавните и общинските ведомства са скочили с 14.3% до над 10 млрд. лв. 

Впечатление прави, че в края на декември фискалният резерв е паднал до 8.8 млрд. лв. Само месец преди това той е около 10.5 млрд., а в средата на годината надхвърляше 12 млрд. лв. 

Спадът през август се дължи основно на изплатените 2.2 млрд. лв. за американските изтребители, докато през декември причината за намалението са изплатените 1 милиард за земеделски субсидии и някои други по-малки разходи, обясни за "Сега" икономистът Георги Ангелов. "Земеделските субсидии всяка година се изплащат през декември, после Европейската комисия ги възстановява през февруари, така че скоро резервът ще бъде попълнен. През януари има излишък, а през март и април пък се плащат годишните данъци върху печалбата и доходите и тогава резервът още ще се увеличи", каза Ангелов.

През януари бюджетът е с излишък от 841 млн. лв., показват предварителните данни на финансовото министерство. Приходите през първия месец от годината са 3.751 млрд. лв., което е на нивото от миналата година. Направени са разходи за 2.909 млрд. лв., което е с около 200 млн. повече от януари 2018 г.

Още по темата