България още преди години излезе от челната тройка в ЕС по дял на хората, живеещи в собствен дом. Новите данни на Евростат за жилищния фонд - за 2023 г., показват, че у нас цели 13.9% от населението вече живеят под наем.
Преди 11-12 години години 96% от българите обитаваха собствена къща или апартамент и само 4% бяха наематели. Тогава с Румъния държахме първите две места в Европейския съюз по жилищна собственост. И докато за северната ни съседка през годините промени почти не са настъпили - тя е №1 с 95.5% обитаващи собствено жилище, България слезе чак на седмо място с 86.1 процента. Преди нас са Словакия, Хърватия, Унгария, Полша и Литва. Плътно след нас са също страни от Източна Европа.
Всъщност България беше седма и в проучването на Евростат, публикувано миналата година. Прави впечатление обаче, че процентът на обитаващите собствен дом в новата класация леко се е покачил - от 85 на 86.1 на сто, и съответно делът на наемателите е спаднал от 15 на 13.9 на сто. Това е донякъде изненадващо, защото цените на имотите у нас скочиха много. В същото време обаче и доходите в доста сектори пораснаха, а пък ипотечните кредити остават безпрецедентно евтини и България дори е с едни от най-ниските лихви по жилищни заеми в цяла Европа. Наемите също не спират да растат и вероятно много хора преценяват, че е по-добре да вземат кредит, да си купят апартамент/къща и да плащат всеки месец вноска на банката за своя дом вместо наем на хазаина.
В Западна Европа делът на наемателите по традиция е значителен. А Германия е рекордьор в това отношение - тя е единствената страна в ЕС, в която над половината от населението живее под наем.
Средно в целия Евросъюз 69.2% от хората живеят в собствен имот, а 30.1% са наематели, посочва Евростат.
Собственици и наематели на жилища в ЕС
в %, 2023 г.
Графиката показва дела на собствениците (в синьо) и на ползвателите (в жълто).
Източник: Евростат