Медия без
политическа реклама

Държавата налива 500 млн.лв. в ББР за подпомагане на засегнатия бизнес

16 Март 2020Обновена

Брифинг след среща на министрите Горанов, Караниколов и Ангелкова с работодатели и синдикати

Posted by Boyko Borissov on Monday, March 16, 2020

Държавата ще налее 500 млн. лв. в Българската банка за развитие, с които да бъдат подпомогнати изпадналите в затруднение заради коронавируса фирми. Това съобщи финансовият министър ВладиславГоранов на брифинг в Министерски съвет, на който участваха също министрите на икономиката Емил Караниколов и на туризма Николина Ангелкова. 

Със сумата от  500 млн. лв. ще бъде увеличен капиталът на държавната банка, като Горанов уточни, че парите няма да се дават под формата на фирмени кредити. "Подпомагането ще бъде чрез два инструмента. Единият - издаване на портфейлни гаранции към търговските банки, което ще им позволи да бъдат по-гъвкави към своите клиенти с кредити. Вторият - обратно изкупуване на капитал от дружества, които са клиенти на търговските банки. Това означава временно да им се осигури безлихвено кредитиране с възможност за обратно изкупуване", обясни Горанов.

Държавата ще поеме за срок от три месеца 60% от заплатите на работещите в силно пострадалите предприятия с цел да се предотвратят съкращения, стана ясно от думите на финансовия министър. Мярката бе анонсирана в неделя, но тогава бе споменато, че държавата чрез ОП Развитие на човешките ресурси ще подпомогне фирмите само за един месец.

Фирмите трябва да кандидатстват пред службите по заетостта с конкретни данни за всеки служител, който е застрашен от уволнение. Финансирането на заплатиите ще отива в работодателите и те се задължават да ги допълнят до 100%, без да прекраяват заетостта в следващите три месеца. За целта се налагат и промени в Кодекса за социално осигуряване.

В Министерството на финансите ще бъде открит телефон за получаване на сигнали за неразплатени задължения към бизнеса. Макар, че по думите на Горанов "бизнесът не може да упрекне държавата в забавяне на възстановяването на ДДС или други вземания".

Финансовият министър подчерта, че на този етап цялата стопанска дейност е разрешена - включително строителства, услуги, банкова дейност. "Единствено е ограничено струпването на хора на едно място, затова ако на места някои държавни ограни са проявили твърде голяма строгост или неразбиране, моля за извинение. Забранена е единствено работата на ресторанти, увеселителни заведения, моловете, тъй като там струпването на много хора е характерно за този тип бизнес", каза Горанов.

По думите му е възможен сценарий, при който животът в тази тежка ситуация може да продължи следващите няколко месеца. Взетите досега мерки са с хоризонт следващите няколко месеца и ако се наложи ще се вземат допълнителни. Финансовият министър отново призова за здрав разум в исканията за подкрепа, защото трябва да се съхранят ресурните на държавата възможно най-дълго време. "Няма как всички да излезем сухи от кризата. Ще има и бизнеси, които ще престанат да съществуват, ще намалее заетостта. Чрез предложените мерки даваме шанс на добросъвестните работодатели да минат през кризата", заяви финансовият министър.

Министърът на икономиката Емил Караниколов подчерта, че мерките на правителството са краткосрочни и разкритикува предложенията на опозицията за финансово подпомагане, които ще доведат до задълбочаване на кризата. "Ако кризата продължи 4-5 месеца, държавата трябва да разполага с буфери, за да се справи", заяви Караниколов.

Още по темата