Медия без
политическа реклама

Тройна коалиция вкарва БЕХ в сондажите за газ в Черно море

В блок "Хан Аспарух" може да има огромни залежи като за пет Българии, но са нужни милиардни инвестиции

13 Юли 2023
 Делян Добрев
Илияна Димитрова
Делян Добрев

ГЕРБ направи поредна провокация към партньорите си в "сглобката" -  този път на тема "природен газ". Голяма група депутати начело с Делян Добрев внесе изненадващо предложение държавното дружество БЕХ да се включи като съдружник в новите проучвания и в евентуалния добив на газ в Черно море. Преди дни представители на компаниите ОМВ и Тотал, които от години работят блок "Хан Аспарух" в българската акватория, обявиха пред енергийната комисия, че имат данни за големи залежи и надежди за добив на 13 млрд. куб. метра хаз годишно.  

Те обясниха, че за да продължат работата си, търсят трети партньор, с когото да споделят разходите по следващите сондажи, които са значителни.

Френската Total и австрийската OMV, които проучват черноморския „Блок 1-21 Хан Аспарух” за залежи на природен газ, очакват да намерят 13 млрд. куб. м в източната част на блока, който се намира близо до Варна.

И ето че част от депутатите вече са намерили вариант  -  третият да е БЕХ, който да се включи като акционер с до 20% дял. Странното обаче е, че инициативата е на ГЕРБ, а под проекта за решение са се подписали депутати от ДПС и ИТН, вкл. Делян Пеевски, Мустафа Карадайъ и Тошко Йорданов, но представители на ПП-ДБ липсват. Така ГЕРБ отново влизат в тематична коалиция с опозицията, пренебрегвайки партньорите си в управлението.  

 

Сметки

Делян Добрев даде специален брифинг, за да съобщи на медиите, че е внесено проекторешение да се възложи на министъра на енергетиката да подготви включването на БЕХ в предприятието, което ще проучва Блок 1-21 Хан Аспарух в Черно море.  Той посочи, че Тotal и OMV на базата на досегашните си проучвания очакват да открият в този участък между 210 и 510 млрд. куб. метра природен газ. Ако тези прогнози се потвърдят, ще може да се добиват по 13 млрд. куб. м газ на година - при положение че потреблението на България е около 2,5 млрд. куб. м годишно. 

"Тоест, добивът на български газ от българското Черно море ще е 5 пъти по-голям от цялата консумация на страната. Или с други думи, ние ще станем износител на газ за Европа, дори може би по-голям и от Азербайджан например", размечта се Добрев. 

Преди дни той пусна във Фейсбук следните изчисления за ползите от влизането на държавата в газовите сондажи:

13 000 000 000 газ се равнява на 137 150 000 Мвч газ. Цената на борсата днес е 33,05 евро на Мвч (най-ниската за последната година). 137 150 000 х 33,05 = 4 532 807 500 евро (близо 9 млрд. лева). Тоест БВП на страната ще скочи с 5% (това би било най-големият ръст на БВП за последните 15 години.

Съгласно закона за подземните богатства TOTAL и OMV ще трябва да платят 30% концесионно възнаграждение на държавата. 9 000 000 000 х 30% = 2 700 000 000 лева. 2,7 милиарда лева на година ще влязат в бюджета.  

България има уникален шанс да увеличи тази сума, ако се включи като акционер в консорциума - от една страна ще печелим от концесионните възнаграждения, а от друга ще делим и печалбата с TOTAL и OMV, обобщи Делян Добрев.

От ПП-ДБ не показаха да са обидени, че ГЕРБ са ги прескочили при внасянето на проекторешението за БЕХ. Членове на енергийната комисия от ПП казаха, че одобряват идеята.

Все пак тепърва предстои обсъждане в парламента. Милиардните ползи, за които мечтае Делян Добрев, звучат примамливо, но преди да се стигне (ако се стигне) до реален добив, ще са необходими колосални инвестиции. За догодина планът е в източната част на проучвания блок Хан Аспарух 1-21 да се направят един или два нови сондажа. Всеки сондаж струва 100 милиона евро, което означава, че ако БЕХ е акционер с 20%, ще трябва да инвестира 20 млн. евро. Ако се стигне до разработване на находищата, между 2028-2030 г. трябва да има десетки сондажи, да се строи тръбопровод до сушата и т.н. "Общите разходи се оценяват на 4-6 млрд. евро",  твърди Добрев.  Всеки всеки може да си направи сметката колко трябва да поеме БЕХ при 20% участие", посочи депутатът от ГЕРБ.  

 

Отзвук

"Това, че двете компании търсят съакционер показва, че не са съвсем сигурни в проучванията, но от друга страна сега е моментът държавата да се включи в подобен проект, за да получи облаги от него", коментира Мартин Владимиров, енергиен експерт от Института за изследване на демокрацията. Според бившия министър на енергетиката Трайчо Трайков не става въпрос само за печалбата от реализацията на добития газ, но и за по-добри условия за задоволяване на вътрешния пазар. 

"Собствеността на газа не е българска – тя е на концесионера, който толкова време го търсеше. Размахваме тук, правим бюджетни сметки – странно е защо говори български политик, а не концесионерът. Това буди известни подозрения в мен – за фактологията, т.е. толкова ли е (количеството), още няма регистрирано геоложкото откритие", отбеляза пред студио Actualno Иван Хиновски от Български енергиен и минен форум. Все пак той е убеден, че има много сериозни залежи. "След като още преди години имаше изследвания с модерни технологии, които показват наличие на газ в Черно море, защо трябваше толкова време, че да говорим конкретно за бъдещ добив? Причината е, че ангажираните в проучването на терен компании не успяваха да уцелят точното място за сондаж. "Разговарял съм и с Total, и с OMV – те бяха убедени, че има залежи. Въпросът беше конкретното място и дълбочината", поясни Хиновски.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата