Амбициозният план на ЕС за преобразуване на над 100 европейски общини в градове с нулеви нетни емисии до края на десетилетието ще зависи от бързото осигуряване на публични и частни инвестиции. Става дума за огромен ресурс.
ЕК даде начало на проекта „Климатично неутрални и интелигентни градове“ през април 2022 г., припомня EuroNews. От общо 377 подадени заявления комисията избра 112 града - 100 в ЕС и още 12 в държави, включени в програмата „Хоризонт Европа“. Сред избраните има и български градове - София и Габрово.
А парите откъде?
Европейската инвестиционна банка е заделила 2 млрд. евро за заеми на стоте избрани общини пионери, ангажирали се да свият до нула емисиите на парникови газове да 2030 г. Еврокомисията създаде и звено за финансови консултантски услуги, тъй като все по-ясно се вижда какво предизвикателство е поставената "зелена" цел.
На конференция във Валенсия на 25 юни беше обявен Капиталов хъб за климатични градове, който трябва да привлича частни капитали. Ще го подпомага отделна мисия на ЕС за климатична адаптация – все по-належащ проблем в градските райони.
Работата напредва бавно и неравномерно.
Финансирането от ЕИБ и консултантските услуги ще бъдат на разположение на 33-те града, които до момента са получили одобрение за участие в програмата. Сред отличниците са Манхайм в Германия, Мадрид в Испания, Клуж-Напока в Румъния, Печ в Унгария, Лапеенранта и четири общини във Финландия, Измир в Турция. Комисията в момента анализира проектодоговорите за включване на още 23 участници.
В документите са заложени ангажиментите, дейностите в областта на климата и инвестиционните планове.
Новата кредитна линия в размер на 2 милиарда евро е предвидена за планове за инвестиции в енергетика, ефективни сгради, топлофикации, възобновяема енергия, устойчива мобилност, модернизиране на градове, водна и социална инфраструктура.
Водещ партньор в проекта на ЕС е организацията „Банкери без граници“, която се ръководи от бивши инвестиционни банкери и която предлага финансова и инвестиционна подкрепа за градовете участници.
В свое изявление организацията посочва, че се търсят "650 милиарда евро“ - това е сумата, необходима за постигането на нулеви нетни емисии в 112-те града.
„В допълнение към финансовите потоци услугите на Капиталовия хъб - конкретни консултации при разработване на проекти и идентифициране на потенциални инвеститори - ще бъдат от решаващо значение за осъществяването на
амбициозните цели за чисти и модерни градове", казва изпълнителният директор „Банкери без граници“ Рупеш Мадлани.
ЕС разполага с 3.6 млрд. евро бюджет за плановете за нулеви нетни емисии.