Медия без
политическа реклама

Финландия и Русия спорят кой е спечелил газовия арбитраж

Борисов спекулира, че "Булгаргаз" ще бъде осъден като финландския Gasum

18 Ноем. 2022
financeandmarkets.com

В последните два дни Финландия и Русия се сблъскаха задочно в коренно различен прочит на арбитражното решение по спора им за плащане на газовите доставки. В сряда финландската Gasum обяви, че е спечелила битката, тъй като арбитражът е постановил, че не е длъжна да плаща руските доставки в рубли, както Кремъл едностранно поиска. От вчера пък руските медии тиражират интерпретацията на "Газпромекспорт" , че според арбитражното решение финландците трябвало да платят 300 млн. евро  - "за доставки на газ и във връзка с неизпълнение на задължението "вземи или плати", както и лихви за забавено плащане", се твърди в изявлението на руската компания.

 

Объркването става още по-голямо, тъй като според "Газпромекспорт" арбитражът в Стокхолм е "потвърдил законността на спирането на доставките на газ" в случаите, когато купувачът не е платил в рубли, тъй като Русия била поставена във форсмажор заради санкциите, наложени й заради войната в Украйна. Според официалното съобщение на Gasum обаче решението казва, че финландската страна не е длъжна да приема предложените от руснаците промени във валутата и в схемата на плащане. Ето какво посочват от Gasum:

"През април Gazprom Export представи на Gasum искане плащанията да са в рубли вместо в евро, както е по дългосрочния договор за доставки на газ. Gasum не прие това искане. Освен това компаниите имаха значителни разногласия и по отношение на някои други изисквания. През май Gazprom Export спря доставките на газ за Gasum. Поради тези причини Gasum отнесе въпроса до арбитраж.

На 14 ноември арбитражният съд издаде решение, което гласи, че Gasum не е задължен да плаща в рубли и по предложената от руската страна процедура за плащане на природния газ. Арбитражният съд нареди на Gasum и Gazprom Export да продължат двустранните преговори по договора за разрешаване на настоящата ситуация. Доставките на природен газ от Русия в съответствие с договора за доставка на Gasum засега няма да продължат." 

В заключение Gasum посочва, че няма да коментира повече случая по време на преговорите.

В своето изявление "Газпром" също признава, че спорът всъщност не е приключил и че "двете страни трябва за продължат преговорите за разрешаване на проблемите".

Какво точно гласи арбитражното решение, няма как да разберем, тъй като спорът е между компании и подобен вид договори съдържат строги клаузи за защита на търговската тайна.

 

Аларма

Днес бившият премиер Бойко Борисов реши да коментира случая на Gasum, като "алармира", че руснаците можели да осъдят България за 2 млрд., задето кабинетът на Кирил Петков отказал да плаща за руския газ в рубли. Борисов не обясни как е направил тези калкулации, от Москва ли са му помогнали и защо смята, че "Газпром" е изправната страна. 

Всъщност България в лицето на "Булгараз" и до днес продължава коректно да превежда сумите за доставка на природен газв долари, както предвижда дългосрочният договор с "Газпромекспорт", но руснаците връщат парите и не подават газ. При това България е сред малкото страни, които имат задължение да плащат газа авансово,  а не след доставянето му.  На практика от 27 април насам руснаците суспендираха договора и не са доставили и една молекула газ.

Сегашните управляващи водят координирани опити да вкарат "Булгаргаз" в трудна позиция по потенциален арбитраж с "Газпром". Това мнение изрази бившият министър на енергетиката Александър Николов. В свой пост във Фейсбук той посочва, че кризата с газа има ясна предистория.

 

Враждебно

В края на март руският президент Владимир Путин подписа указ, с който нареди всички т.нар. "неприятелски страни", сред които е поставена и България, да плащат за руския газ в рубли. Схемата е следната - в "Газпромбанк" се откриват две сметки, едната от които в твърда валута (евро, долари), а другата - в рубли. Плащането се прави в твърда валута, а след това "Газпромбанк" конвертира в рубли по курс, определен от Руската централна банка, т.е. от Путин. Впоследствие беше предложена промяна в руската схема за плащане в рубли - паричните преводи на европейските контрагенти да не бъдат превалутирани през Московската фондова борса (без сделката да има определен период на затваряне т.е. може да се отлага безкрайно), а това ще става в клирингов център и няма да се минава през трети страни.

България бе сред първите страни, на които Москва се опита едностранно да наложи смяна на механизма за плащане. Тъй като първоначалният вариант на новата схема криеше много рискове, правителството "Петков" обяви, че ще продължи да плаща така, какво е предвидено в дългосрочния договор. А руснаците спряха доставките.

"Предложената от руската страна двуетапна процедура би довела до загуба на контрол върху парите на "Булгаргаз" в долари. И бихме изпаднали в нарушение заради превалутирането в рубли. Освен това няма яснота за обменния курс. А има и риск да се извършат плащания, а доставките да се бавят", обясни тогавашният министъп на енергетиката Александър Николов. 

Вече повече от 7 месеца руснаците отказват всякаква комуникация със София - дори със сегашния служебен кабинет, който още с встъпването си показа, че ще се опита на всяка цена да върне България към зависимостта от руския газ. В четвъртък в Народното събрание служебният енергиен министър Росен Христов за пореден път призна, че Москва не благоволява да отговаря на поканите на София за разговори.

От първия си ден като министър на енергетиката Росен Христов се държи като служител на "Газпром". Днес той направи поредно изявление, неглижиращо интересите на българската държава.

 

Последвайте ни и в google news бутон