Цените на електронния подпис вървят уверено надолу. Тази седмица дойде поредна новина за намаление на тарифата за граждани - този път от "Борика". Е-подписът стана особено търсен по време на пандемията, тъй като замества ръчно положения подпис и спестява ходенето по гишета, офиси и кабинети и чакането на опашки за подаване на заявления, удостоверения и декларации, както и за получаване на справки, решения и свидетелства, издавани от администрацията. С него можете да подавате данъчни декларации от домашния компютър или лаптоп, да преглеждате данните в здравното си е-досие, да вземете удостоверение за семейно положение или за наследници, да банкирате дистанционно и т.н.
В официалния регистър на доставчиците на е-подписи, воден от Комисията за регулиране на съобщенията, са вписани пет фирми - „Борика“ АД, „Евротръст Технолъджис“ АД, „Инфонотари“ ЕАД, „Информационно обслужване“ АД и „СЕП България“ АД.
"Досега за издаване на персонално удостоверение за КЕП (квалифициран електронен подпис) за 1 година физическите лица заплащаха 12 лв. с ДДС. От днес цената е 6 лв. за срок от 1 година и 15 лева за три години - при 34.20 лева досега, съобщи в четвъртък "Борика" - дружеството, чийто КЕП е известен с наименованието B-Trust. Така пълният пакет, който освен цифровия подпис съдържа карта и четец, вече струва 27 лева за 1 година и 36 лева за тригодишен срок. Ако човек има е-подпис с изтичащ срок и иска да го поднови, това ще му струва 12 лв. в офис на компанията и само 6 лева, ако се заяви онлайн на https://store.borica.bg. Фирмата предлага и облачен е-подпис. При него няма нужда от карта и четец, необходими са мобилен телефон с достъп до интернет и свалено приложение B-Trust Mobile. Облачният КЕП се издава и получава изцяло дистанционно - чрез електронна идентификация.
През февруари и "Информационно обслужване" обяви, че намалява цената на е-подписа за физически лица - с почти 63 процента. Държавното дружество, което издава КЕП с името ЅtаmрІТ, вече събира за услугата 12 лв., като сертификатът важи за три години. Като се добавят карта и четец (cъoтвeтнo за 9 и за 12 лв.), комплектът излиза 33 лева лева (с ДДС). "Ha пpaĸтиĸa пpeдлaгaме eлeĸтpoнния пoдпиc зa тpигoдишния пepиoд нa цeнa, ĸoятo дo cĸopo бeшe зa гoдишeн aбoнaмeнт", похвалиха се от "Информационно обслужване". В допълнение фирмата намали цената за българите със здравословни проблеми. Пакетът (удостоверение за е-подпис с валидност 3 години плюс карта и четец) за хора с намалена трудоспособност струва 21 лева. За ползване на преференциалната тарифа е необходимо да се представи решение от ТЕЛК.
"Искаме е-подписът да стане пo-дocтъпeн зa бългapcĸитe гpaждaни. Taĸa вceĸи щe мoжe дa имa eвтин дocтъп дo eлeĸтpoнния cи cepтифиĸaт cлeд вaĸcинaция cpeщy СОVІD-19 и мeдицинcĸитe cи дaнни, ĸoитo ce cъxpaнявaт в eлeĸтpoннoтo мeдицинcĸo дocиe", обясни изпълнитeлният диpeĸтop нa „Инфopмaциoннo oбcлyжвaнe" AД Ивaйлo Филипoв.
СЕП България (Система за електронни плащания) свали цените за своя eSign последно през 2018 г. Комплектът за е-подпис с карта и четец за физически лица струва 39 лв. за година, а за тригодишен срок е 60 лв.
"Инфонотари" изостава в конкуренцията. Е-подписът за граждани с валидност 1 година струва 24 лева, а за три години - 54 лева. Цената на смарт картата е 19.20, а на четеца - 22.80 лева (с ДДС).
"Евротръст" предлага стандартен е-подпис и е-подписване чрез мобилни устройства. Обикновения Evrotrust Qualified Natural Person Certificate, за който са необходими смарт карта и четящо устройство, струва 60 лева, като е с валидност две години. Ако иска да ползва по-модерния вариант, който е и по-удобен, клиентът трябва да има смартфон или таблет и интернет, да свали мобилното приложение на "Евротръст" и да се идентифицира през камерата на мобилния си телефон. С други думи, не е необходимо ходене до офис за получаване на е-подписа и всичко става виртуално. Компанията издава безплатно удостоверението за КЕП и дава гратис за първите три ползвания на е-подписа. След това потребителят трябва да си купи месечен абонамент, като може да избира между два плана - за 5 или за 100 подписвания.
Виртуален контакт
Точно преди година, когато коронавирусът започна своето настъпление и у нас, Държавната агенция „Електронно управление“ посъветва гражданите да се снабдят с КЕП, за да избегнат офисите и опашките и да ползват дистанционно услугите на държавните и общинските администрации. Вече за доста услуги на публичните ведомства могат да се ползват и персонални идентификационни кодове - ПИК, каквито издават НАП и НОИ. По данни на агенцията към миналата пролет близо 500 000 българи са притежавали КЕП, 2 милиона души са имали ПИК на НОИ, а най-многобройни - 2.5 милиона, са ползвателите на ПИК на НАП.