Медия без
политическа реклама

"Газпром" оглави класацията на най-губещите компании в Русия

Войната в Украйна и санкциите се отразяват катастрофално на някои от най-големите фирми

Днес, 13:51
"Газпром" отчете огромни загуби заради санкциите
financeandmarkets.com
"Газпром" отчете огромни загуби заради санкциите

Войната в Украйна се отразява катастрофално на някои от най-печелившите доскоро руски компании. Пет от десетте най-губещи компании в Русия за 2023 г. са свързани с държавата, а начело е "Газпром", който за пръв път влиза в тази "черна" класация. Това показва класацията на руското издание на Forbes.

Само три компании от топ 10 са били губещи и година по-рано - Ozon, VK и Московският метрополитен. Останалите са "новаци".

През 2023 г. "Газпром" за първи път за  25 години отчете чиста загуба от 583,1 млрд. рубли. Година по-рано газовият концерн се похвали с 1.3 трилиона рубли печалба. След началото на войната в Украйна обаче Русия фактически загуби най-големия си газов пазар - Европа. Ако през 2021 г. "Газпром" е продала зад граница 185 млрд.куб.м газ, през 2023 г. - само 69 млрд.

На второ място сред най-губещите компании е Амурският газохимически комплекс /загуба от 72 млрд. рубли/, следван от онлайн магазина Ozon (загуба от 43 милиарда).

На четвърто място в рейтинга е още един "новак" - Обединената авиостроителна корпорация, която през 2023 г. отчита чиста загуба от 34,8 млрд. рубли. Това е 47% ръст спрямо 2022 г. и той се дължи на по-големите разходи по обслужването на банковите кредити, обясняват от компанията. При това ОАК, 90% от която са собственост на "Ростех", консолидира почти всички авиостроителни предприятия в Русия и от началото на войната в Украйна получи огромни поръчки за замяна на попадналите под санкции западни самолети. Но сроковете за доставка на новите самолети непрекъснато се отлагат заради санкциите.

Санкциите са вкарали в класацията още поне две компании. На осмо място е "Русгаздобыча", която заедно с "Газпром" контролира компанията "Русгазалианс", която е оператор на три газови находища в Ямало-Немецкия край със запаси от над 450 млрд куб. м. Заради санкциите и продажбите, и добивът рязко спаднаха. Собствениците на "Русгаздобыча" са неизвестни, а до 2016 г. основен акционер бе милиардерът Аркадий Ротенберг, който е сред най-приближените на руския президент Владимир Путин, пише Forbes..

Влошаващата се ситуация с руската икономика се отрази драматично на държавната корпорация "Агенция за застраховане на влоговете" /9 място/, която завършва 2023 г. със загуба от 29,5 млрд. рубли, макар година по-рано да отчита печалба от 250 млн. рубли. При това 2023 е първата година от създаването на корпорацията, когато няма нито един фалит на банка, за да се налага изплащане на обезщетения. В годишния отчет на "Агенцията за застраховане на влоговете" се казва, че загубата е свързана "със създаване на резерви".

Оттеглянето от руския пазар на редица западни компании след началото на войната пък вкара за първи път в класацията на губещите компании "Пивоварната компания Балтика" /10 място/, произвеждаща едноименната бира. През март 2022 г. датската Carlsberg Group, която бе собственик на компанията, обяви, че се отказва от инвестициите си и се оттегля от руския пазар. През юни 2023 г. тя съобщи, че се е договорила за продажба на бизнеса си, но няколко седмици след това компанията бе де факто национализирана - "Росимущество" обяви, че въвежда временно външно управление на компанията под ръководството на бившия й директор Таймураз Боллоев. През октомври 2023. Carlsberg Group прекрати лиценционните договори за производството и продажбата на продукция под нейните марки, но руските съдилища отказаха да признаят това. Заради съдебните спорове и обезценяването на активите компанията отчете загуба през 2023 г. През юни 2024 г. ЕС наложи санкции на Боллоев.

В "черния рейтинг на Forbes е и социалната мрежа VK, която показва загуба от 34,3 млрд. рубли. Година по-рано този показател е почти същият - 32,6 млрд. Компанията, в която основни акционери са "Согаз" /45%/ и "Газпром-Медиа Холдинг" /45%/, увеличава  разходите си за персонал, възнаграждение на партньорите и медиа контент. Forbes отбелязва, че спасение за нея може да е само пълното блокиране на YouTube.

Останалите в топ 10 са "Междуречие" /управляваща мини за въглища/ и Московски метрополитен.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Газпром, Балтика

Още по темата