Управляващите мълчаливо оттеглиха скандалното си законово предложение, с което искаха да позволят на висши държавни чиновници да участват в директорски и управителни съвети на държавни предприятия, за което биха получавали допълнителни доходи.
Предложението беше внесено в парламента от Министерския съвет в началото на ноември 2020 г. С него ставаше възможно лица, заемащи редица висши държавни длъжности – ръководители на бюджетни организации, главни и административни секретари в органи на изпълнителната власт, както и главните секретари на президента, Министерския съвет и на Народното събрание – да влязат в управителните органи на публичните предприятия и да получават заплати и бонуси оттам.
Това нововъведение се правеше по възможно най-лошия начин – с поправки в Закона за публичните предприятия (ЗПП), заровени в преходните и заключителните разпоредби на проект за промени в Закона за железопътния транспорт. Промяната можеше да остане неразкрита, ако за съществуването й не беше алармирала Мая Манолова, председател на платформата "Изправи се.БГ".
Между първо и второ четене на законопроекта се оказа, че група депутати от ГЕРБ тихомълком се оттеглили скандалното предложение. В мотивите си за отпадането му неясно са записали, че искат да "прецизират разпоредбите, свързани с възможността определени категории лица да имат правото да участват в органите за управление и контрол на публичните предприятия". При обсъждането на текста в пленарната зала в сряда нито един от тях не намери куража да обясни от парламентарната трибуна какво ги е накарало да оттеглят подкрепата си за идеята на правителството.
В същото време парламентът одобри останалата част от предложението на Министерския съвет, засягащо публичните предприятия. С него се отменя текст от ЗПП, който гласи, че държавните предприятия, създадени със специални закони, които осъществяват предимно публични функции и политики, се реорганизират в административни структури. Срещу отмяната на тази разпоредба се изказаха от финансовото министерство. В писмено становище до парламента от ведомството посочиха, че все още се изготвя анализ, който да покаже дали споменатите предприятия осъществяват предимно търговска дейност или такава с публична функция.
Срещу промените в закона се изказаха от БСП. Соцдепутатът Димитър Данчев напомни, че ЗПП е съвсем нов - приет е в края на 2019 г., а вече в него се правят сериозни ревизии. "Министерски съвет предлага едно, а колеги от мнозинството внасят промени на тези промени, като предлагат някои от тях да отпаднат, за да стане кашата пълна и да не може никой да разбере какво се случва", обобщи ситуацията Данчев. Управляващите не си направиха труда да го опровергаят.