Енергийната комисия в парламента отхвърли днес и двата законопроекта за по-ранно спиране на действието на дерогацията за внос на руски петрол.
Председателят на комисията Делян Добрев от ГЕРБ свика извънредно заседание в една от почивките, дадени за пленарната зала. Дневният ред бе от две точки - приемане на първо четене на законови промени на Кирил Петков и депутати от ПП-ДБ дерогацията да отпадне в периода между 1 и 15 март 2024 г. и приемане на първо четене на внесената предния ден промяна от Бойко Борисов, Делян Пеевски, Делян Добрев и Йордан Цонев, според която дерогацията трябва да бъде отменена още на 1 януари 2024 г.
От ПП-ДБ се възпротивиха, че не всички членове на комисията са успели да се включат в извънредното заседание, и поискаха двата законопроекта да бъдат разглеждани на друго заседание. Делян Добрев обаче отбеляза, че има кворум и даде ход на заседанието.
"За 17-ти път гледаме тези законови промени, свързани се дерогацията, така че направо да гласуваме", призова Добрев.
Нито един от двата законопроекта не получи необходимия брой гласове "за". За законопроекта на ПП-ДБ дерогацията да действа до 15 март трима гласуваха "за", 6-ма "против" и 8 "въздържали се". За предложението на ГЕРБ и ДПС "за" гласуваха 8-мина, 6 "против", а "въздържали се" - трима.
Въпреки това още утре ще внесем законопроектите за гласуване в пленарна зала, обяви председателят на комисията Делян Добрев.
Припомняме, че законопроект на Делян Добрев за скоростно прекратяване на дерогацията в тридневен срок не успя да получи достатъчна подкрепа в пленарна зала преди месец, защото ПП-ДБ гласуваха "въздържа ли се". Това предизвика търкания в "некоалицията" и заплахи за разваляне на "сглобката". Впоследствие трите политически сили - ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, се договориха премахването на дерогацията да стане на две стъпки - от 1 януари 2024 г. да бъдат спрени квотите за износ на нефтопродукти, получени от руски петрол, а от 1 март 2024 г. изцяло да спре вноса на руски петрол.
В тази връзка ПП-ДБ внесе законопроект с крайна дата 15 март, 2024 г. и той вече бе гласуван на първо четене на икономическа комисия. В него обаче липсваше датата 1 януари като крайна дата за прекратяване на износа на нефтопродукти от руски нефт.
Във вторник след новината, че "ЛУКойл" обмисля да продаде активите си в България, депутатът от ГЕРБ Делян Добрев отново се възпламени по темата с бързото прекратяване на дерогацията. Той обяви, че руската компания бяга от страната ни, защото целият свят видял как заобикалят петролните санкции и съвсем скоро щяло да стане ясно къде отива танкерите с горива от рафинерията. Добрев обяви, че още същия ден ще внесе нов законопроект, с който дерогацията за вноса на руския петрол да се прекрати от 1 януари като ще настоява в един ден поправката да бъде гласувана и на първо, и на второ четене.
От толкова много законопроекти и постоянни промени на позициите на депутатите от "некоалицията" изобщо не е сигурно какво точно ще се гласува в пленарна зала.
В момента действащият законов текст предвижда дерогацията да отпадне през октомври 2024 г.
ПОПРАВКА НА ПОПРАВКАТА - САМО 30% ОТ ЗАПАСИТЕ С ГОРИВА ДА СЕ ДЪРЖАТ В СТРАНАТА
Днес депутатите гласуваха почти единодушно на първо четене отмяна на задължението 100% от запасите от нефт и нефтопродуки, предназначени за извънредни ситуации, да се държат единствено на територията на страната.
Тази разпоредба бе гласувана по-рано тази година по предложение на финансовия министър Асен Василев. Едва когато се появи обнародвана в Държавен вестник, от ГЕРБ се възмутиха, а шефът на енергийната комисия Делян Добрев обяви, че е проспал поправката и обвини финансовия министър, че лобира за "ЛУКойл".
В днешните мотиви за отмяна на спорната разпоредба се посочва, че задължението всички запаси от горива да се държат на територията на страната ще затрудни вноса на горива, ще намали конкуренцията, а това е предпоставка за увеличение на цените на горивата. Подобна лобистка разпоредба е в полза на "ЛУКойл", който притежава 92% от складовете на територията на страната. В законопроекта, внесен от Делян Добрев и Йордан Цонев, се предлага след 30 юни 2024 г. 70% от запасите с горива да може да се държат в други страни членки на ЕС.
Освен това се предлага драстичен ръст на санкциите за складодържатели, които откажат да предоставят на други търговци свободния си складов капацитет - от 500 - 2000 лв. на 1 млн. до 2 млн. лв., а при повторно нарушение - до 5 млн. лв.
Спор в пленарна зала предизвикаха тези завишени санкции. От ИТН и "Възраждане" обявиха, че за второ четене ще предложат по-малки глоби.
От ПП-ДБ се възпротивиха и на завишения дял на запаси с горива, които може да бъдат държани в страни от ЕС - до 70%. "Ще предложим този процент да бъде 30%, каквата е и евродирективата. Трябва да защитим националната ни сигурност, защото по време на война, първо се затварят границите. Видяхме го и по време на ковид-пандемията", каза Венко Сабрутев от ПП-ДБ.
Европейска директива отпреди десет години предвижда минимум 30% от задължителните запаси с горива в една държава членка да се съхраняват в други държави членки. Идеята е, ако има криза с доставките, да може тези запаси да бъдат освободени и да се използват, за да се задоволи търсенето.