Управляващите очевидно не знаят какво да правят с вноса на руски петрол и се люшкат от едно решение към друго, като променят позициите си по този сложен казус буквално в рамките на ден. След разговори днес ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС се разбраха, че дерогацията, от която се ползва притежаваната от руската компания „Лукойл“ рафинерия в Бургас, ще бъде окончателно прекратена на 1 март 2024 г. С други думи, тогава рафинерията трябва да премине изцяло на неруски нефт. Това е седем месеца по-рано от срока, който ни отпусна Европейската комисия и който е записан в действащия закон - че от 1 октомври 2024 г. "Лукойл Нефтохим Бургас" трябва изцяло да преработва петрол с неруски произход.
Така на практика сглобката се връща към компромиса, който постигна миналия месец по въпроса. Този компромис беше разрушен преди няколко дни, когато ГЕРБ-СДС и ДПС внезапно, за пореден път, се обявиха за възможно най-бързо прекратяване на вноса – още от 1 януари следващата година. Даже внесоха законопроект, който спешно беше обсъден и отхвърлен от парламентарната комисия по енергетика вчера. Същото се случи и с другия законопроект, внесен от ПП-ДБ, който предвиждаше дерогацията да бъде прекратена от март.
Забележителното в случая е, че днес в пленарната зала се разглеждаха двата законопроекта. Дебатът мина и буквално преди да започне гласуването им председателят на Народното събрание Росен Желязков обяви почивка. И точно през тази почивка неколцина депутати от сглобката изведнъж обявиха пред журналистите, че двата законопроекта ще бъдат оттеглени и ще бъде изготвен нов, който да съдържа компромисното решение за 1 март. Йордан Цонев от ДПС, придружен от Венко Сабрутев и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, и Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС, съобщи това, както и че от 1 януари ще бъде прекратен износът от страната. Представителите на герберите и десните взаимно се поздравяваха, че са узрели за правилното решение - очевидно никой не искаше да покаже, че е отстъпил за нещо. Цонев невинно питаше журналистите защо въобще се налага да се говори кой е направил крачка назад.
Още по-абсурдна става ситуацията, като се вземе предвид, че малко по-рано днес водачът на герберите Бойко Борисов обясняваше, че дерогацията трябва да падне възможно най-скоро, както беше поискала партията му, и даже говореше, че ще подаде оставка като партиен лидер, ако това не се случи. "Аз мисля, че трябва отново да стъпим на това, което казаха ЕК и европейския комисар - колкото може най-скоро (да отпадне - бел.а.). ПП-ДБ не трябва да се притесняват, ако тя влезе веднага. Гарантирам, че, ако влезе веднага, ГЕРБ няма да мръдне от позицията си. Ако мръдне, давам си оставка от партията", твърдеше той пред медиите. "Найо, предай им там", обърна се дори Борисов към пиара на ПП-ДБ Найо Тицин.
Внезапният обрат предизвика изумлението на опозицията, която с насмешка предизвика Борисов да си подаде оставката, както заплашваше. От „Възраждане“ по-рано обявиха, че „две мафиотски фракции водят война за овладяването на „Лукойл““. „Не можете да се разберете кой да свие бизнеса с горивата“, заяви също зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов. „Въпросът е един: Кой иска да купи „Лукойл“?“, присъедини се и социалистът Борислав Гуцанов. От сглобката не отвърнаха с нищо на намеците за корупция.
Управляващите внесоха проект на решение в пленарната зала, с което да получат съгласието на парламента да оттеглят двата законопроекта, както изисква правилникът на Народното събрание. Водещата заседанието Росица Кирова тръгна да го подлага на гласуване, въпреки че текстът му не беше раздаден на депутатите, липсваше и на парламентарния сайт, където задължително трябва да бъде публикуван преди да се разгледа. Възмутената опозиция поиска почивка, за да се запознае с проекта, преди да се гласува, и Кирова неохотно отстъпи. След паузата той беше гласуван и одобрен с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.