Германският парламент прие днес закон за повишаване на минималното почасово заплащане на 12 евро - ключово обещание, дадено от канцлера Олаф Шолц по време на предизборната му кампания миналата година, съобщава АФП, цитирана от БТА.
Мярката беше приета с голямо мнозинство от долната камара на Бундестага, като беше подкрепена от депутати от управляващата лявоцентристка коалиция, както и от крайнолявата партия „Линке”. Консервативният ХДС и крайнодясната Алтернатива за Германия се въздържаха.
Увеличението с една трета ще засегне 6,2 млн. души сред активното работещо население от 45,2 млн. души. Според закона минималната работна заплата ще се повиши на два етапа - от 8,82 евро на 10,45 евро на 1 юли, последвано от второ увеличение до 12 евро на 1 октомври.
Някои експерти се опасяват, че тя ще увеличи натиска върху заплатите и ще доведе до повишаване на цените в момент, когато инфлацията вече е необичайно висока. През май потребителските цени се повишиха със 7,9%, което е рекорд за Германия след обединението и се дължи на нарастващите разходи за енергия. Неотдавнашно проучване на търговската фондация „Фамилиенунтернемен” сред 800 предприятия показа, че 89% от ръководителите се опасяват от подобна спирала на заплатите и цените.
Работниците в различни сектори са в процес на договаряне на нови споразумения за заплатите. В стоманодобива няколко хиляди служители проведоха стачка през последните дни, за да поискат увеличение на заплатите с 8,2%.