Медия без
политическа реклама

Световната банка попари оптимизма на министър Горанов

Икономиката на България ще се срине най-малко с 3.7% тази година, сочи прогноза на международната институция

09 Апр. 2020
Pixabay

Икономиката на България ще пострада сериозно от пандемията COVID-19, която вкара света в безпрецедентна по мащабите си криза. Брутният вътрешен продукт на страната ни ще се свие с 3.7% през 2020 г., сочи пролетната икономическа прогноза на Световната банка за Европа и Централна Азия. На фона на този анализ очакванията на нашето Министерство на финансите за 3% спад на БВП, и то в най-черния сценарий, изглеждат прекалено оптимистични. При това анализаторите на международната банка подчертават, че пролетната им прогноза се основава на доста ранни данни, събрани към 20 март.  А както се вижда, облаците на световния хоризонт стават все по-мрачни, а неизвестните и опасенията за дълга корона криза се множат. 

Все пак светлина в тунела се вижда дори в документа на СБ, но за догодина, когато се очаква българската икономика да се окопити и да постигне 3.5% ръст. 

Експертите на банката отбелязват, че набелязаните дотук у нас мерки за подкрепа на бизнеса са ограничени и няма да допринесат за бързо възстановяване. В прочита на Световната банка основната помощ на държавата за фирмите в България са субсидиите за заплатите по схемата 60:40 и банковите заеми с ресурса, който правителството осигурява през държавната ББР.

Бюджетните показатели за 2020 г. ще се влошат значително -  заради неизбежното намаляване на приходите и непланираните в отговор на пандемията, се казва в прогнозата на СБ. Анализаторите очакват бюджетният дефицит тази година леко да надхвърли 3% от БВП.

 

ПРЕПОРЪКИ

"През тези изключително трудни времена е наложително политиците да действат решително", казва Сирил Мюлер, вицепрезидент на Световната банка за Европа и Централна Азия. "Това означава бързи мерки за укрепване на здравните системи и мрежите за социална сигурност, подкрепяйки частния сектор и запазвайки финансова стабилност и доверие - всичко това е от решаващо значение за опазване живота на хората", допълва Мюлер, цитиран в съобщение на Световната банка до медиите.

А според Фабрицио Дзарконе, постоянен представител на институцията за ветовната банка за България, Чехия и Словакия, "сега повече от всякога е необходимо да се обърне внимание на бедните, тъй като те са най-уязвимата група от населението при здравни кризи и е много по-вероятно те първи да пострадат от загуба на доходи в резултат от карантината и нарушената икономическа активност в страната". 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?