Коалицията ПП-ДБ не изпълнява важни обещания, поети преди половин година. Сред тях са и закони, които уж са в процес на приемане, но всъщност далеч от поетите ангажименти - като промените в Конституцията и в правилата за стопанисване и опазване на Черноморското крайбрежие. Това съобщи пред "Сега" Борислав Борисов, учредител на групата "Да не допуснем Синеморец да стане Слънчев бряг" - една от неправителствените организации, които са изпратили гневно писмо до лидерите на партиите от коалицията - Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Атанас Атанасов и Владислав Панев.
По време на кампанията за парламентарните избори през април 2023 г. десетки граждански движения и формации подкрепиха обединението „Продължаваме Промяната – Демократична България“, което спечели доверието им с интересна инициатива - Книгата на каузите. "Книгата" е нещо като обществен пакт, с който политиците се ангажират да работят за конкретни каузи заедно с неправителствения сектор. Важните теми дори залегнаха в предизборната програма на коалицията.
Книгата на каузите #ИмаКак - YouTube
От изборите за НС изминаха шест месеца, но няма напредък в изпълнението на това споразумение, а някои организации дори оттеглиха подкрепата си, се посочва в писмото,
Огромно недоволство и разочарование предизвикаха внесените промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК), които трябваше да сложат край на бетонирането на плажове, дюни и рерервати край морето. Формално депутатите от ПП-ДБ отчетоха свършена работа по тази кауза, но "зелените" смятат, че лансираните текстове са половинчати и няма да спрат застрояването.
Снимка от строителството на брега на морето в природен парк Странджа край село Синеморец. Фотограф: Нели Дончева
Ето критиките на гражданските организации към ПП-ДБ в няколко точки:
1. Не са създадени работни групи с участието на НПО и граждански групи, подкрепили съответните ангажименти в „Книга на каузите“
2. Отстъпления и спорни предложения по част от ключовите каузи – например конституционната реформа, заради което Инициатива „Правосъдие за всеки” оттегли участието си в „Книга на каузите“ https://www.facebook.com/PravosadieZaVseki/posts/pfbid0tfwrw7Bv4wJECtjT3PV9PksSXhrh8LiehQM1sit5E6fXcApCqj3LoJwvQppcc3yl
3. Липса на отговор и реакция на забележки и критики по конкретни проблеми и теми от Книгата на каузите – като ЗУЧК и Закона за биологичното разнообрание (ЗБР). Бяха внесени предложения за промени, коренно различни от обсъжданите с гражданското общество. По казуса със ЗБР след протести от „Зелено движение” самата коалиция ПП-ДБ призна, че приетите промени не са достатъчни и не отговарят на европейските норми в областта на биологичното разнообразие (https://ppdb.bg/pozicziya-na-prodalzhavame-promyanata-demokratichna-balgariya-za-zakona-za-biologichnoto-raznoobrazie).
По повод на поправките в ЗУЧК, внесени с подписите на Кирил Петков, Христо Иванов, Делян Пеевски и Бойко Борисов, "настояваме за спешна среща за редакция, защото текстовете не гарантират опазване на българското Черноморско крайбрежие и дори поставят под риск от застрояване плажовете Иракли, Карадере и Корал, които досега бяха опазени като „обекти за природосъобразен туризъм
4. Действия, поставящи под въпрос спазването на европейските ангажименти на България – като популисткото поразумение със синдикатите от въглищната енергетика за продължаване на замърсяващите производства и отказ от приемане на конкретни ангажименти в Картата за климатична неутралност.
С оглед тревожните сигнали за липса на координация на политиките на ПП-ДБ с подкрепилите ги граждански организации от „Книга на каузите“ настояваме за спешна среща за изясняване на бъдещ механизъм за работа или за евентуално прекратяване на подкрепата, заявена чрез „Книга на каузите“.
"Очакваме конкретен отговор до края на октомври", настояват авторите на писмото (подписалите Книгата на каузите и гражданските инициативи „Зелени закони“, "Да спасим Карадере“ и "За да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг“).