Медия без
политическа реклама

Депутатка от ПП брани с тюлени плажните промени

Законотворците не могат да обяснят защо са най-загрижени за "Корал", "Иракли" и "Карадере"

18 Февр. 2024
Тюленче приветства авторите на промените в Закона за Черноморското крайбрежие ;)
Фейсбук
Тюленче приветства авторите на промените в Закона за Черноморското крайбрежие ;)

Депутати от сглобката продължават да бранят самоотвержено най-новите поправки в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които предизвикаха много съмнения и недоволство. Коалицията ПП -ДБ дори разпространи "позиция", с която хвали 29-ия ремонт на ЗУЧК, приключил преди дни, като изрежда плюсовете му и удобно подминава критиките. Представителка на същата коалиция пък блесна с духовитост, обяснявайки, че дори тюлените в Нормандия разбрали правилно и приветствали промените.  

Позицията на ПП-ДБ е с "призив за точна и ясна информация по отношение на приетото законово изменение,  с цел да не се допускат неясни или спекулативни тълкувания". Заслужава си тя да бъде прочетена, защото добре откроява положителните промени в ЗУЧК  (няма спор, че има и такива).

Но позицията не дава отговори на критиките. Липсва отговор и на въпроса, който най-често звучеше в дебатите в пленарната зала и който остава на дневен ред в социалните мрежи - защо парламентът повиши нивото на защита само за три плажа - "Корал", "Иракли" и "Карадере", и защо отказа да включи още плажове, за да спаси повече природа от бетона и асфалт. 

Парламентът прие поредни кръпки в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, афиширани като борба със застрояването и увреждането на природата.

От цялата група на ПП-ДБ в Народното събрание само един депутат се опита да води битка за разширяване на списъка на плажовете за природосъобразен туризъм - Даниела Божинова от "Зелено движение". Не получи никаква подкрепа от своите. 

В дебатите активно участваше и Мирослава Петрова от ПП, но нейният принос се състоеше най-вече в "редакции" от сорта - в параграф еди-кой си думата "норми" да стане "нормативи". 

Именно Петрова реши да "срази" критиките срещу скопените промени в закона с ирония. Във фейсбук се появи неин пост, придружен със снимка, със следния текст: "Тюлените в Нормандия чак коректно прочетоха и отразиха всички промени в закона и ни поздравяват 🙂 Всички български почтени медии могат да направят същото 🌱"

Тюленчето от снимката е много симпатично, но темата за Черноморското крайбрежие е прекалено сериозна за подобни лековати закачки.

А критиките продължават да валят. Александър Дунчев, бивш депутат от ПП и ексшеф на Агенцията по горите, също използва трибуната на Фейсбук, но за да сподели тревогите си:

"Наистина ли са „голям успех“

промените в ЗУЧК за трите плажа Корал, Иракли и Карадере, или са пагубна сделка за сметка на Черноморието и на държавата?", пита Дунчев в публикацията си и обяснява защо задава този въпрос: 

"Законопроектът бе внесен, за да реши лична кауза на един от вносителите, а не за да спре застрояването на морето.

Законът не бе съгласуван с гражданските организации, които се борят и защитават Черноморието години наред. А благодарение точно на тези организации беше разкрита и спряна част от сделката – параграфи  9 и 10 бяха оттеглени, защото целяха връщането на бетона по морето чрез схемата „Дюни-гейт“ от 2013 г.

Доказателство за лобизъм, освен това, че единият вносител ползва плажа Корал като личен, е и фактът, че не направи нищо да бъдат подкрепени обществените предложения за по-адекватна защита на цялото Черноморие.

Според анализа на Тома Белев, съпредседател на Зелено движение и експерт на "Зелени закони", с безкритичното и на крак прокарване на промените в ЗУЧК за трите плажа, партньорите в „сглобката“ с няколко хитри маневри уредиха: да продължи увреждането на два вида дюни, да не спира унищожаването на плажове чрез спорни концесии и строежи, както и да се възстанови застрояването на крайбрежието в зона “Б“ чрез незаконни подробни устройствени планове.

Да не говорим, че „защитата“ на трите еко-плажа може и да пропадне с гръм и трясък, ако държавата не намери между 200 и 400 млн. лв. да обезщети собствениците на имоти в буфера от 500 м.

И да ги обезщети за какво?! Че са заграбили с далавери бивши държавни и общински имоти за жълти стотинки, и после чрез корупция са си прокарали разрешителни без екооценки??

И този опит за популизъм е разкрит“. 

Това написа Александър Дунчев във Фейсбук. 

 

Промените в ЗУЧК бяха инициирани от управляващите. Законопроектът бе внесен с личните подписи на Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски.
 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?