Медия без
политическа реклама

Гръцките банки свалят драстично таксите

Правителството на Мицотакис наложи таван на тарифата за парични преводи и безплатни тегления от банкомат

От днес гръцките банки значително редуцират таксите на едни от най-често използваните от потребителите банкови услуги. Това намаление бе наложено със закон, гласуван заедно с приемането на бюджета на страната преди Коледа. Предложението бе на дясноцентристкото правителство на Кириакос Мицотакис, като целта е да се намалят разходите за гръцките граждани и малките фирми, както и да се улесни достъпа до финансови услуги като електронното банкиране се направи по-евтино. 

Законовите ограничения върху таксуването на шест основни банкови услуги, бяха обнародвани на 20 декември, а на банките бе даден едномесечен срок да коригират тарифите си, както и ИТ-системите си. 

Банковите такси, които се премахват или намаляват са следните:

- Плащането с онлайн и мобилно банкиране на сметки за ток, вода, природен газ, телекомуникации, застраховки вече ще бъде безплатно за граждани и самонаети лица, наред с плащането на данъци и държавни такси. До моменти тези плащания се таксуваха с 0,60 евро на транзакция. 

- Поставя се максимална такса от 0,5 евро за междубанкови изходящи парични преводи (изпращане на пари) на суми до 5000 евро и 0,5 евро за входящи парични преводи (получаване на пари) за физически лица и лица на свободна практика между банките в Гърция. Това е драстично намаление на досегашните цени на междубанковите преводи, които се движат от 2.50 до 5 евро при различните банки.  

- Без такса вече ще бъде тегленето на пари в брой от банкомати, когато в съответното населено място те са само на една банка. В момента тази такса стига до 3 евро при всяко теглене. 

- Няма вече да се таксува справката за наличността в банковата карта чрез банкомат на друга банка в цялата страна - досега тази такса бе 0.2 евро.

- Двойно се намаляват и разходите на малките търговци за ПОС-транзакции, като прагът за 50% намаление на таксата се увеличава от 10 на 20 евро на транзакция. 

- Потребителите на предплатени карти също ще се възползват от нулеви такси за презареждане до €100  при сегашна такса от 1 евро. 

От намаленията на таксите на тези банкови услуги общата полза за гръцките граждани ще достигне 150 милиона евро годишно, посочва финансовото министерство на страната.

Гръцките медии отбелязват, че спестените от домакинствата пари са пренебрежимо малко на фона на огромните приходи от такси, които годишно събират гръцките банки - 1,85 милиарда евро за 2023 г., а за първите девет месеца на 2024 г. 1,57 милиарда евро.

У НАС

У нас нетните приходи от такси и комисиони в банковата система за 11-те месеца на 2024 г. достигнаха рекордни близо 1.5 млрд. лв., което е с 8% повече от предната година. Въпреки огромните ръстове на печалбите в порядъка на 50-60% дори 70%, които банките у нас реализират през последните години, те неизменно периодично вдигат тарифите на услугите, които предлагат. 

Така цената на паричните преводи вече е в диапазона от 4 до 7 лв. за трансакция и около 1 лев, когато се нареждат чрез онлайн и мобилно банкиране. Плащанията на битови сметки през банка струват около 3-4 лв. на транзакция, когато са на каса, или 50 ст., ако са онлайн. Единици са банките, не взимат такса за този вид транзакции.

За теглене на пари в брой от банкомат банките прибират процент върху сумата - около 0.12-0.15%, но не по-малко от 0.30 лв., когато банкоматът е на банката, и 1.30 лв. - когато е на друга банка.

През 2023 г. правителството на Николай Денков се провали в опита си да въведе безплатно ползване на банкови карти, на които се получават заплати, пенсии и социални помощи. То бе обещано от тогавашния финансов министър Асен Василев по повод въведеното задължение фирмите с над 100 души персонал да изплащат заплатите единствено по банков път. Премахването на таксите за месечно обслужване на тези банкови карти, както и на тегленето на  заплати, пенсии, социални помощи и стипендии, трябваше да бъде регламентирано с промени в Закона за платежните услуги и платежните системи. И досега тези промени не са гласувани от парламентите, които се изредиха, въпреки че Министерство на финансите на няколко пъти внася законопроекта.

Провали се и предложението на служебния кабинет на Димитър Главчев за допълнително облагане на свръхпечалбата на банките като мярка за повече приходи в бюджета за 2025 г. Лично управителят на БНБ Димитър Радев защити търговските банки, като обяви, че подобна мярка ще декапитализира банковия сектор в България и ще се отрази пагубно за цялата икономика.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

банкови такси

Още по темата