Медия без
политическа реклама

Банки премахват такси по кредитите, но вдигат лихвите

Финансовите институции изпълняват препоръките на КЗП след установени неравноправни клаузи

19 Февр. 2025
Банките масово са нарушавали Закона за потребителските и за жилищните кредити, където се посочва, че "кредиторът не може да изисква заплащане на такси и комисиони за действия, свързани с усвояване и управление на кредита".
Pixabay
Банките масово са нарушавали Закона за потребителските и за жилищните кредити, където се посочва, че "кредиторът не може да изисква заплащане на такси и комисиони за действия, свързани с усвояване и управление на кредита".

Банките започнаха да премахват част от таксите при теглене на потребителски кредит след препоръките на Комисията за защита на потребителите, но в замяна на това някои от тях вдигнаха лихвите. Това показва проверка на финансовата платформа "Моите пари".

Припомняме, че през декември КЗП съобщи за констатирани редица неравноправни клаузи в договорите на банките при отпускане на потребителски кредити и отправи препоръки за отстраняването им. Едно от нарушенията бе събирането на забранени от закона такси и комисиони за действия, свързани с усвояване и управление на кредита, както и събиране на такси и комисиони, които не са ясно и точно определени в договора за потребителски кредит.

КЗП даде 14-дневен срок нередностите да бъдат отстранени и обяви, че има готовност да заведе колективни искове срещу банките, които откажат да изпълнят доброволно препоръките ѝ.

През януари една от големите банки у нас - ОББ, премахна таксата за разглеждане на документи по потребителските си заеми, съобщава "Моите пари". Малко по-късно обаче банката увеличи с 0,5 процентен пункт лихвите по всичките си предложения за потребителски заеми.

От началото на януари БАКБ също премахна някои такси - като например тази за кандидатстване, за договаряне, както и таксите за промяна на условията по договора по всичките си потребителски кредити, отпуснати след 23.07.2014 г. В същото време банката повиши лихвите по потребителските кредити с 0,2 п. п.

Подобно нещо направи от началото на февруари Пощенска банка. Тя премахна таксата за обработка на документи при кандидатстване, която беше в зависимост от размера на кредита, като започваше от 100 лв. и достигаше до 800 лв. В същото време банката увеличи лихвите при част от предложенията, като корекциите в посока нарастване бяха 0,3-0,4 п. п., а при офертата за обединяване на задължения нарастването беше с около 2 п. п. Банката предприе също увеличение в срока на фиксираната лихва от 6 на 12 месеца.

В началото на февруари Алианц Банк България промени таксата за документална обработка по потребителски кредити. В резултат на тази промяна банката премахна методиката, при която таксата се определя от размера на кредита с фиксирана такса. Новата такса при специалните оферти за потребителски кредити е 50 евро/97,79 лв., а при стандартните предложения - 25 евро/48,90 лв.

От 22 януари и Fibank премахна таксата за отпускане на кредит при всички свои потребителски заеми, като тази такса се определяше в зависимост от сумата на кредита. Банката обаче запази лихвите си непроменени.

ЦКБ премахна таксата за анализ на кредитоспособност. Това на практика не се отрази върху ГПР по офертите на банката, тъй като преди отпадането им банката имаше промоция, която удължаваше периодично. Тя беше без такси за оценка на кредитоспособност.

 

ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ВРЪЩАНЕ НА СУМИ СЪС ЗАДНА ДАТА

Проверките на КЗП установиха, че банките масово нарушават Закона за потребителските и за жилищните кредити, където се посочва, че "кредиторът не може да изисква заплащане на такси и комисиони за действия, свързани с усвояване и управление на кредита". Пред "Медиапул" председателят на КЗП Мария Филипова обясни, че съгласно действащото законодателство, кредитополучателите може да заявят претенции за връщане със задна дата на неправомерно удържани такси за усвояване и управление на кредитите в петгодишния давностен срок. Засегнатите клиенти имат право да търсят правата си по съдебен ред.

Адвокати по банково право смятат, че няма пречка при възражение банките служебно да възстановят сумите на хората, които все още погасяват кредит. "Ако банката отхвърли възражението на потребителя, то тогава само съдът може да реши спора, съобразно условията за нищожност, давностните срокове и т. н.", коментира пред  "Медиапул" адв. Янчо Трончев.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата