Не се занимавам с внос на боклук, а бизнесът не трябва да кадрува в енергетиката. Това заяви бизнесменът Христо Ковачки в предаването „Лице в лице“ на Би Ти Ви. Изявата му бе провокирана от тв интервю на председателя на КРИБ Кирил Домусчиев, който обяви, че фирми на Ковачки купуват евтино ток, а после го продават на индустриалните предприятия на надути цени.
„Гледах днес г-н Домусчиев как поиска оставките на ръководствата на БЕХ, ТЕЦ „Марица-Изток“ 2 и Енергийната борса. Доста ултимативно беше това – в противен случай оставката на министъра на енергетиката. За мен това поведение е доста странно, защото не смятам, че бизнесът трябва да кадрува в енергетиката“, посочи енергийният бос, който е известен с това, че никак не обича интервютата и контактите с медиите.
Ковачки даде интересно обяснение защо цената на електроенергията в Германия е едно евро, а у нас – 63 евро: "Причината е проста, в момента зимата е топла, колкото по-топла зима, толкова повече ветрове – около Германия има много силни ветрове, в резултат на което цената на електроенергията в неделя беше около 1 евро. В България нямаше вятър, нямаше слънце“.
Енергийният бизнесмен изтъкна, че не трябва да се правят изводи за енергетиката само по цени, взети за един борсов ден. В студиото той показа данни от енергийните борси за миналата година, според които цената на тока у нас е била най-ниска в региона – 47,46 евро. „Политиката на правителството води до ниска цена на електроенергията за бита, а цената за индустрията е малко по-висока. Няма как двете цени да са еднакви. Няма как нашите индустриални потребители да се оплакват, че цената е незаслужено висока. Техните претенции са смущаващи, отношението към енергетиката застрашава националната сигурност“, смята бизнесменът.
„Ние сме в глобален енергиен пазар и всеки може да се възползва от правилата му. По никакъв начин не трябва да се опитваме, че някой може да монополизира пазара“, коментира още Ковачки. Той заяви, че не се страхува и няма да напусне страната - въпреки разследването за горене на отпадъци в предприятия, свързани с него. Каза, че не се притеснява „прокуратурата да се разрови“, защото отпадъците са полезни.
„Въглищата са горивото на миналия век, в следващите 5-10 години ще изчезнат от пазара в Европа. Логично е всички компании, които се занимават с въглища да помислят как да ги редуцират. Истината е, че трябва да се премине към по-екологични горива – газ, биомаса, RDF“, поясни енергийният бос. Той посочи, че не се занимавал с оползотворяване на боклук, но познавал хора от този бизнес. Легенда било, че от това се печели много, каза още Ковачки, който изрази подкрепа за действията на правителството да въведе ред в тази сфера. „Мога да консултирам всеки как стават тези доставки, това е алтернативно гориво, което трябва да се използва за в бъдеще“, заяви той.
Бизнесменът обясни, че Столичната община има договор за изгаряне на отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Сливен", а той бил само консултант по сделката.
Ковачки често се афишира в ролята на консултант през годините - вкл. и при приватизацията на важни мощности в енергетиката като двата теца, а след това се появаваше и като собственик.