Медия без
политическа реклама

София ще разпрати близо 200 000 тона боклук из цяла България

ТЕЦ-ове, свързани с Христо Ковачки, и циментови заводи ще горят RDF-а, произведен в завода в село Яна

През май Столична община обяви конкурс за избор на фирми, които да оползотворяват преработения боклук.
Илияна Кирилова
През май Столична община обяви конкурс за избор на фирми, които да оползотворяват преработения боклук.

Столична община е на път да вземе глътка въздух в търсене на решение по многогодишния казус какво да прави с боклука, който софиянци произвеждат, и как да намали депонирането му за сметка на преработка и оползотворяване. Кметството е избрало фирми по всички 8 позиции от обществената поръчка за търсене на компании, които да приемат произведеното RDF-гориво от отпадъци в общинския завод в село Яна. Това личи от досието на процедурата в регистъра на обществените поръчки. Така общината е на път да сключи договори за пласирането на до 195 000 тона преработена смет. За целта тя изрази готовност да плати до 22,6 млн. лв. без ДДС на приелите я дружества за срок от 1 година. Право на участие в търга имаха всички заводи, топлоцентрали и други предприятия, притежаващи разрешение да горят RDF.

Циментовият завод на "Холсим", който е един от немногото досега партньори на София за произведения RDF, ще получи общо 90 000 т.,  разпределен в 3 от 8-те позиции. По позиция 1 на "Холсим" ще бъдат платени по 52 лв. без ДДС на тон за оползотворяването на до 60 000 т. По позиция 3 - 56 лв. на тон за до 20 000 т. и по позиция 7 - отново 56 лв на тон. за до 10 000 т. "Холсим" имаше конкурент единствено за най-малкото количество RDF в лицето на фирма "БМ инвест 81", която кандидатства още по позиция 4 за до 20 000 т. Дружеството обаче е отстранено и в двете състезания поради липса на информация, свързана с изпълнението на критериите за подбор, личи от конкурсните книжа. Както "Сега" писа, "БМ инвест 81" е регистрирано в Перник и е собственост на Николай Младенов Киряков. Досега то не бе участвало в търгове на общината за изгаряне на гориво от боклук. 

Два ТЕЦ-а, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, са другите компании, определени да приемат софийския RDF. "Топлофикация-Сливен" е на път да подпише договор за до 20 000 т. по позиция 4 срещу 58 лв. без ДДС на тон. "ТЕЦ-Бобов дол" е избран по позиции 5, 6 и 8 - за 20 000, 10 000 и 5 000 т. И за трите позиции "ТЕЦ-Бобов дол" печели с оферта от 58 лв. без ДДС на тон.

Четвъртият партньор на Столична община ще бъде консорциумът ХМД-ИС. Той взима количеството по позиция 2 - до 50 000 т., с оферта от 58 лв. без ДДС на тон.  Основният участник в ХМД-ИС е фирмата "Индустриални суровини". Същата бе част от предишния търг за оползотворяване на гориво от боклук в последния мандат на Йорданка Фандъкова, в който договори получиха тя и "Холсим". Впоследствие обаче бе съобщено, че и двата контракта са прекратени. Предложеното тогава количество бе двойно по-малко в сравнение с вървящата процедура на "Московска" 33 - до 98 000 т, като обаче прогнозният разход за общината бе около 26.5 млн. лв. срещу 22,6 млн. сега. 

Около RDF-а, произвеждан в завода в село Яна, се разгоря шумен скандал в Столичния общински съвет през пролетта. ГЕРБ публикуваха видео как подготвеното гориво се заравя в земята и попитаха защо не се оползотворява. Шефът на групата Антон Хекимян и негови колеги заявиха, че внасят сигнал в Регионалната инспекция по околна среда с искане за незабавна проверка. Впоследствие от предриятието оповестиха, че инспекцията не е установила нередности. 

Кметът на София Васил Терзиев и шефът на предприятието Николай Савов признаха, че голяма част от произведения RDF наистина все още се заравя, но поясниха, че съотношението е намалено значително спрямо времената на Фандъкова. Терзиев добави, че целта на неговия екип е до края на 2024 г. съотношението между оползотворен и заровен RDF да намалее до 90:10. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата