Медия без
политическа реклама

И депутатите се засилиха да регулират пазара на храни

Парламентът даде право на правителството да налага забрани върху вноса

14 Апр. 2020ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова

Правителството получи нови правомощия, с които може да ограничи сериозно конкуренцията на пазара на храни, като наложи на големите търговски вериги да продават повече български продукти и ограничи вноса от чужбина. Това стана с поправки в закона за извънредното положение, които парламентът гласува по предложение на ГЕРБ. Промените ще влязат в сила от обнародването им в Държавен вестник. Изменението беше направено по обичайния порочен начин – чрез проект за промени в закон от съвсем различно естество, а именно за търговския регистър.

На Министерския съвет се позволява да въвежда временни мерки за защита на храни, произведени в България, както и търгуването им във вериги от магазини. Като вериги от магазини се определят: „магазини за самообслужване за продажба на дребно на храни и нехранителни стоки, където търговията се извършва от името и за сметка на едно лице в сграда, която заедно със съоръженията представлява комплексен обект, като магазините трябва да разполагат с обекти в поне три административни области на територията на страната.”

Нарушителите на мерките, които управляващите директно определиха като протекционистки, ще бъдат наказвани с имуществена санкция в размер от 15 000 до 25 000 лв. При повторно нарушение санкцията ще скача от 30 000 до 50 000 лв.

От ГЕРБ възприеха и предложението на коалиционните си партньори от ВМРО да се позволи на правителството да налага временна забрана за внос на определени храни от страни извън ЕС. Депутатите на Бойко Борисов бяха категорични, че ще има и други протекционистки мерки, и призоваха останалите политически сили да работят заедно, за да ги определят.

Вчера правителството прие и съответното постановление. Проектът на ПМС, който се появи само преди дни, срещна много критики заради недомислията в него. Но въпреки многобройните отрицателни становища (включително и на зам.-министър на земеделието), документът беше одобрен на извънредно заседание на кабинета.

ПРЕТЕНЦИИ

Макар че днес подкрепиха предложенията, от ВМРО и БСП останаха недоволни. „Воеводите” настояха изрично да се уточни, че става въпрос за храни, произведени с български суровини. Поискаха и ценови контрол – хипермаркетите да продават такива стоки на цена, която не надхвърля с повече от 25 процента цената, на която ги е продал производителят. Идеите им се оказаха прекалено крайни за депутатите на Бойко Борисов, които се въздържаха да ги подкрепят.

От управляващата партия отхвърлиха и исканията на социалистите да се запише в закона, че част от предлаганите продукти в магазините с годишен оборот над 2 млн. лв. задължително трябва да са произведени у нас. Червените имаха готов списък: пресни плодове и зеленчуци - минимум 51 на сто, мляко и млечни продукти - минимум 70 на сто, месо и месни продукти - минимум 25 на сто, пилешко - минимум 50 на сто, вино и спиртни напитки - минимум 75 на сто. А лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска правителството да организира изкупуването на нереализирана продукция и да я предостави на социално слаби – мярка, която самият премиер Борисов вече нареди да бъде осъществена. Когато дойде от Нинова обаче, герберите я отклониха.

НЕГОДУВАНИЕ

Очаквано големите търговски вериги реагираха остро на идеята на управляващите. В своя обща позиция те обвиниха правителството, че създава поле за нелоялна конкуренция и корупция, и се движи срещу действащото българско и европейско законодателство.