Медия без
политическа реклама

И шефът на Пътната агенция бе отстранен

Назначени са новите титуляри в управителния съвет на АПИ

27 Май 2021Обновена
Георги Терзийски
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Георги Терзийски

Служебното правителство отстрани шефа на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Георги Терзийски. Снощи той се сбогува с длъжността чрез почти философски статус във "Фейсбук": "Трудният и неизвестен път е предизвикателството, което те кара да преодоляваш безпътицата. Благодаря на моите спътници по пътищата на съзиданието. Оценката за строителите и разрушителите ще даде времето. Екипът беше страхотен! АПИ е един от моите университети! Благодаря!".

Освободени са и другите двама членове на УС - Олег Асенов и Иван Досев. Ръководството на агенцията си отива заради изплащани аванси за строителство на обекти без проектна готовност към 26 май 2021 г., обявиха от регионалното министерство. От МРРБ не дават повече детайли, но вероятно се има предвид отпускането на аванси за укрепване на свлачища без проектна готовност. Договорът за укрепване на 74 свлачища за близо 500 млв. лв. бе възложен от АПИ на държавната фирма "Автомагистрали", като при изслушването в комисията по ревизията в 45-тото НС се разбра, че АПИ е плащала солидни аванси дори за обекти без никаква готовност за строителство.  И тези договори масово се изпълняват от избрани на тъмно външни изпълнители. Освободените членове от УС дадоха брифинг, като в опит да защитят действията си натопиха бившия регионален министър Петя Аврамова. "Агенцията е второстепенен разпределител на средства и всяко едно плащане минава през одобрението на министерството. Ние не може самостоятелно да оперираме, да разплащаме аванси, без знанието на министерството", коментира инж. Иван Досев, цитиран от агенция БГНЕС. 

На мястото на отстранените шефове в пътната агенция влизат нови титуляри. Начело на Управителния съвет застава Апостол Минчев, бивш шеф на областното пътно управление в Шумен в периода от 2000 до 2003 г. Минчев е строителен инженер по транспортно строителство с дългогодишен опит. Има дял в "Пътконсулт 2004" - малка фирма, получавала поръчки последно през 2016 г., като вероятно е предприел действия за излизане от нея. В УС на АПИ влизат и инж. Веселин Пейков, с опит в строителството на писти и магистрали, както и Ивайло Денчев, бивш шеф на областно пътно управление Плевен. 

 

Само ГЕРБ

Подобно на други отстранени кадри тия дни, управленската кариера на досегашния шеф на УС на АПИ Георги Терзийски се дължи единствено на партията ГЕРБ. Той стана шеф на АПИ през 2019 г., а преди това - в рамките на втория мандат на ГЕРБ - бе областен и зам.-областен управител на Ловеч. В периода 2009 - 2014 г. е в частния бизнес - управител на предприятие за производство на метални изделия. Още преди това пък работи като трудов инспектор - нищо общо с пътищата. 
 

На 2.01.2019 г. премиерът Бойко Борисов твърдо обещава на софиянци, че за минаване по Северната тангента няма да се иска винетка, защото е в рамките на града...

 

Скандали

През юли 2019 г., няколко месеца след Терзийски, в УС на АПИ влизат Иван Досев и Олег Асенов. Именно това е периодът, в който започна да се изпълнява първият от скандалните инхаус договори между АПИ и държавното дружество „Автомагистрали“ за изграждане на участъци от АМ „Хемус“. Както „Сега“ писа, АПИ възлага на държавната фирма директно договори за милиарди с идеята, че компанията има капацитет сама да изпълни дейностите. В същото време фирмата превъзлага огромна част от дейностите на външни изпълнители, избрани по неясни вътрешни правила, без открито състезание по ЗОП. Скандалът разтърси комисията по ревизията в 45-ото Народно събрание, като в опит да защитят „Автомагистрал“ МРРБ и АПИ дадоха абсурдни и и нагли обяснения. „Автомагистрали“ изпълнява инхаус договори за близо 4 млрд. лв. 

Извън тези пари Агенция "Пътна инфраструктура" разпределя големи суми по договори за пътна подръжка и изпълнението на проекти, възлагани по обичайния ред със ЗОП. Години наред бюджетът на МРРБ, под шапката на която е АПИ, се оказва надвишен в пъти над сумите, гласувани от парламента, заради отпускано с постановления на МС извънредно финансиране.

 

Печална слава

Терзийски придоби най-голяма известност след публичното хокане, което му устрои премиерът Бойко Борисов през зимата на 2020 г. Поводът за конското бяха винетките, които трябваше да плащат жители на села край София: 

"Шефът на АПИ тука ли е? Защо ми правите тези номерца, а, защо ми правите номера?" Това каза премиерът Бойко Борисов преди заседанието на МС. Повод за гнева ...

 

Повече за скандала с "Автомагистрали" прочетете тук .

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Георги Терзийски, АПИ

Още по темата