Медия без
политическа реклама

Кабинетът готви щедри бонуси за нови ВЕИ във въглищните райони

Евентуални инвеститори в района на Маришкия басейн ще могат да разчитат на много жестове от държавата

18 Апр. 2022
Вече се търсят терени за нови ВЕИ паркове на територията на „Мини Марица Изток“
marica-iztok.com
Вече се търсят терени за нови ВЕИ паркове на територията на „Мини Марица Изток“

Правителството работи ударно за осигуряване на терени за изграждане на нови ВЕИ във въгледобивните райони. Инвеститорите в създаването на новите паркове ще могат да разчитат на щедри жестове от държавата и финансиране през няколко различни инструмента. Засега не е ясно на какъв принцип ще се подбират те.

Правителството се активира по темата енергийна диверсификация и нови зелени технологии покрай пренаписването на Националния план за възстановяване и устойчивост. През февруари водена от вицепремиера Асен Василев и енергийния министър Александър Николов делегация бе на посещение в САЩ, а месец и половина по-късно бе подписан меморандум за сътрудничество в енергетиката с Gemcorp Capital Management Ltd. и IP3 Corporation. Част от меморандума е изграждането на хибриден индустриален комплекс на територията на „Марица Изотк“. В интервю за “Медиапул” Йордан Янков, собственик на българската „Нуклеон Консултинг“, обясни, че идеята на двете компании е да се създаде смесено дружество с участието на „Мини Марица Изток“. Държавното дружество ще участва в бъдещото начинание с апорт на земи, обясни Янков. От интервюто не става ясно дали вече има взето решение за създаване на такова смесено дружество. България в момента няма закон за публично-частното партньорство и изричен ред за сформиране на смесени дружества с държавно участие, а в миналото подобни инициативи винаги са пораждали съмнения за обслужване на частни интереси.

Правителството възнамерява да подкрепя подобни инвестиции с щедри жестове по няколко линии на финансиране, стана ясно от последния публикуван вариант на Споразумението за партньорство с ЕК за новия програмен период 2021-2027 г. За въглищните райони, които ще бъдат най-силно засегнати от прехода към нисковъглеродна икономика, ще бъдат отпуснати специални средства от Фонда за справедлив преход за подготовка на терени за изграждане на ВЕИ. По този фонд се очаква да се изгражда и евентуална българска фабрика за батерии. В подготвителните документи около бъдещите териториални планове за справедлив преход също се говори за публично-частни партньорства – както за мерките, свързани с разширяването на съществуващи икономически зони, така и за изграждането на съоръжения за съхранение на енергия. Съществуващите индустриални зони ще могат да разчитат на безвъзмездно финансиране за изграждане на довеждаща и вътрешна инфраструктура и по друга линия – програмата за подкрепа на индустриалните зони и паркове към Националния план за възстановяване и устойчивост. За целта обаче те трябва преди това да са привлекли частен инвеститор.

По информация на „Сега“ вече се издирват терени на територията на „Мини Марица Изток“ за изграждане на бъдещи ВЕИ паркове.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата