Тревожно тежко става положението на държавното дружество "Мини Марица-изток", което добива и продава въглища като концесионер в Източномаришкия въглищен басейн. Дълговете растат, паричните наличности намаляват, няма инвестиции, нито ясна концепция за бъдещето на дружеството.
Това се разбра от изслушване на енергийния министър Владимир Малинов в Народното събрание по темата. Той беше привикан по искане на "Възраждане", за да отговаря на въпроси за актуалното финансово състояние на "Мини Марица-изток".
Натрупаната загуба е 237 милиона лева. Почти наполовина е намалял добивът на въглища, а обемът на изкопаната земна маса е спаднал с над 64 процента. Паричните наличности са паднали от 244 милиона лева през миналата година на 23 милиона сега. Взет е заем от търговска банка за 50 милиона и се очаква държавен кредит от "Българския енергиен холдинг" (мините са негово дъщерно дружество – бел.а.) в размер на 100 милиона.
Ръководството на дружеството е прекратило обществени поръчки, възлизащи на 79 милиона. Нови се обявяват, но само извън производствената дейност – например, за осигуряване на безопасни условия на труд. Ремонтните дейности се изпълняват със собствени сили и средства от персонала. Последният също се съкращава – не се назначават нови служители, а навършилите възраст се пенсионират.
Малинов посочи, че през 2022 г. е бил акумулиран значителен финансов ресурс, благодарение на високите цени на електроенергията. Тези пари обаче не са били използвани целево за инвестиции в трансформацията на мините. За какво друго са отишли парите, това той не уточни.
Основен въпрос в момента е помощта, която предният парламент одобри през април т.г. в размер на 250 милиона годишно - общо 1 милиард лева до 2028 г. Това са пари, които са конкретно предназначени за рекултивиране на терени на територията на мините. Първо обаче Европейската комисия трябва да се изкаже дали това представлява непозволена държавна помощ. Малинов призна, че е трудно за българската държава да защити тази мярка пред Брюксел, но посочи, че ще защитаваме позицията, че това е допустима държавна помощ. Министърът обаче предупреди, че ЕК няма да позволи тези пари да се използват за друго – например, за финансиране на добива на въглища.
Той направи и обезсърчаващо признание: "От встъпването ми в длъжност до настоящия момент няма внесено нито едно официално инвестиционно предложение от български или чуждестранни юридически лица, които искат да развиват проекти за възобновяеми енергийни източници на територията на "Мини Марица-изток"".
Малинов разказа за практика от Германия, по която ръководството на мините и синдикатите са постигнали съгласие да приложат – своеобразно ранно пенсиониране, при което служителите, на които им остават 5 години до право на пенсия, се ползват от платен отпуск за този период, докато навършат необходимата възраст. Трябва обаче да се търси външно финансиране за такава програма.
За бъдещето на Маришкия комплекс министърът коментира: "За съжаление, пазарът е това, което ще определи. Или може би за добро. Ние като държава предприемаме всякакви мерки. Опитваме се да поддържаме комплекса. Дали имаме дългосрочна визия за съдбата на "Мини Марица-изток"? Иска ми се да имаме."
ПОЛИТИЧЕСКИ КОМЕНТАРИ
Жечо Станков от ГЕРБ-СДС заяви, че трябва да се направи внимателен анализ по какъв начин да се запази дружеството, така че да продължи да изпълнява най-важната си задача – да гарантира енергийната сигурност на страната. Конкретно Станков предложи вниманието на властите да се концентрира върху запазването на основната част от имуществото на дружеството. Депутатът обясни, че сега рекултивираните територии се предават на областния управител на Стара Загора, като статутът им се променя на земеделска земя. Така дружеството се лишава от капитал, смята Станков, и затова министрите на енергетиката и земеделието трябва да се погрижат земята да се запази за "Мини Марица-изток", за да се ползва в перспектива за нови дейности и за запазване на работните места.
Според Радослав Рибарски от ПП-ДБ изходът от ситуацията трябва да се търси в правенето на инвестиции – например, да са изгради енергийна мощност, която да задоволява значителното потребление на електроенергия на дружеството и така да се намалят разходите. Енергийният министър обясни, че е възможно да се изгради соларен парк на територията на мините. Това обаче е на етап идеен проект – иначе казано, може никога да не се осъществи.