Днес с решение на Министерския съвет ще стартира реализацията на строителството на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", обяви премиерът Николай Денков в началото на редовното правителствено заседание. "Явно АЕЦ-ът ще се изгражда като магистралите – на тъмно”1 заяви президентът Румен Радев пред журналисти в сряда.
Премиерът съобщи още, че ще бъде капитализирано с 500 млн. лева допълнително предприятието, което ще отговаря за тази реализация - „АЕЦ Козлодуй – нови мощности“ ЕАД , и то ще започне преговорите с фирмите, които трябва да построят 7-и блок. Срокът, който се предвижда за изграждане на новата ядрена мощност, е 2033 година.
Кабинетът възложи на министъра на енергетиката Румен Радев да предприеме необходимите действия по прозрачен избор на изпълнител за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на новия енергоблок. Окончателният договор с избраната компания и с доставчика на технологията АР1000 трябва да бъде изготвен при условията на фиксирана цена и срок на изпълнение. Кабинетът задължи министъра на енергетиката да организира преговори с финансови институции за осигуряването на необходимите заемни средства
Със същото решение ще започне подготовката и за 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщи премиерът. Планът е двата проекта да вървят успоредно като строителство.
Тяхната обща мощност е 2300 мегавата, с което те значително надхвърлят мощността от 1760 мегавата на затворените първи до четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". "Освен това технологията, която е избрана на тези реактори, е уникална в света. Тя позволява да се променя два пъти в много кратък срок мощността на реакторите, което е изключително важно за стабилното управление на енергийната система, когато влязат в действие", каза Денков. Той определени този проект като едно от най-важните решения, които ще вземем по време на нашия мандат", обясни премиерът.
През юни американската компания "Уестингхаус" подписа договор с проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" за предварителни инженерни дейности за изграждане на нов реактор с технологията AP-1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Очаква се до края на годината да е готов анализът на оценката на възможностите за максимално използване на съществуващата на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ инфраструктура и за интегриране на българската индустрия в проекта за 7-и ядрен блок с технология АР1000.
Наскоро американската Westinghouse Electric Company (WEC) подписа споразумения с 5 български компании, които да се включат като подизпълнители при изграждането на новия ядрен блок на АЕЦ "Козлодуй".
„България задължително трябва да развива своята ядрена енергетика. Но за да бъде този процес устойчив, ефективен и ефикасен, трябва да се проучат и съпоставят всички възможни варианти по редица важни параметри – локация, лицензи, безопасност, време и средства за изграждане. Това не се случва”, заяви президентът Румен Радев пред журналисти.
Радев коментира и темата "Лукойл": „Как служебното правителство, назначено от мен, успя да убеди „Лукойл” да регистрира своята икономическа дейност в България, да внесе авансово 180 милиона лева корпоративен данък, при положение че предходните 22 години такъв данък е събран в размер на 70 милиона? Как успя това правителство да гарантира устойчивата работа на рафинерията и да свали цените от 3,50 на 2,40 лева, а сегашните управляващи не могат?”. "Ако се откажем от дерогацията, има риск и от дефицит на горива и от повишени цени", смята още държавният глава.