Медия без
политическа реклама

Кабинетът парира протести на такситата с опрощаване на та̀кси

Туристическите фирми предпочитат безвъзмездно финансиране пред намален ДДС

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Таксиметровите шофьори също получават отстъпки с втория пакет антикризисни мерки, оповестени в понеделник от управляващата коалиция.

За времето от 1 юли 2020 г. до 31 декември 2021 г. от тях няма да се иска да плащат дължимата към общините такса за разрешение за таксиметров превоз на пътници. Освен това за същия период таксиметровите шофьори ще бъдат освободени от такса за холограмен стикер, за светлоотразителни идентификационни номера за всяко превозно средство, както и за издаване на дубликати на разрешения за таксиметров превоз.

Мярката е по предложение на министъра на транспорта Росен Желязков, както обясни премиерът Бойко Борисов, защото този бранш също много е пострадал от коронавируса и ограниченията на извънредното положение.

На фона на определените нови икономически мерки в размер на 431 млн. лв., помощта за таксиметровите шофьори не е голяма сума  - 5-6 млн. лв. годишно. Общинските бюджети, в които няма да постъпят тези приходи, ще бъдат компенсирани от държавния бюджет, обяви в понеделник Борисов. Реверансът към таксиметровите шофьори лесно може да се обясни с опасенията от евентуални техни протести и блокиране на улици в градовете.

Фирмите за т.нар "случайни превози" в туризма, които правиха протести  по-рано тази година,  също получават подарък - намален ДДС за транспортната услуга. Данъкът пада от 20 на 9%, както е за нощувките в хотелите и храната в ресторантите.

Ресторантьоритe, които за управляващите са най-пострадалият от COVID-пандемията сектор у нас, получават поредна отстъпка - ДДС пада от 20 на 10% за виното и бирата. Същата намалена ставка ще се прилага и  ДДС ще се въведе  и за услугите на туроператорите и туристическите агенции, които недоволстваха, че остават единствените в туризма  без преференциално облагане. 

Управляващите ще бързат да направят поправката в Закона за ДДС по изпитания вече експресен начин - в преходните и заключителните разпоредби на някой от законите, които предстоят да се гласуват на второ четене тези дни в парламента. Намеренията са новият ДДС да е в сила от 1 август. Не бяха съобщени разчети колко ще струва на бюджета това намаление на приходите от налога.

Както стана ясно, най-големият пай от допълнителния ресурс от 431 млн. лв. за пострадалата от коронавируса икономика, се дава за пътни проекти. МРРБ, и по-точно Агенция Пътна инфраструктура, ще получат поредна финансова инжекция - 355 млн. лв. от държавния бюджет за изграждане на участъци от магистралите "Струма", "Европа", "Хемус", Южната дъга, Ботевград-Мездра. В прессъобщението на Министерски съвет за новите антикризини мерки няма и дума за този допълнителен трансфер към МРРБ. Не става ясно защо се налага да бъде направен той, при положение, че АПИ и държавното дружество "Автомагистрали" получиха вече над 2 милиарда лева за "Хемус", а другите две магистрали се строят с европейски средства.

"Гювеч от много мерки без особена връзка, общият знаменател е раздаване на всички по нещо" - така бившият вицепремиер министър на икономиката от правителството на НДСВ Николай Василев коментира новата порция социални и икономически мерки на управляващите. Според него единствената добра новина е, че правителството няма да тегли нов дълг.

Според бившия зам.-финансов министър и депутат от БСП Георги Кадиев в икономическата част управляващите предлагат безсмислени  мерки, които няма да стимулират бизнеса, а някои са чисто лобистки. 
Субсидиране на чартърни полети за 400 000 туристи? До момента има всичко на всичко 300 чартърни полета с около 30 000 туристи. Не мисля, че тази мярка има време и шанс да проработи, написа във фейсбук профила си Кадиев. Той се съмнява, и че намаленото 9% ДДС за туроператорите при този срив на туристическите пътувания, ще е подкрепа за тях. А за огромния допълнителен трансфер за магистрали коментарът му е: Това е мярка за пълнене на чекмеджета.

Според Кадиев по-разумни и ефективни мерки, които няма да струват много пари, но ще оставят средства в бизнеса са удължаването на мораториума на корпоративните банкови кредити, временно премахване на авансовите вноски по корпоративния данък, удължаване на сроковете за внасяне на ДДС и за плащането на общинските данъци, временно премахване на данък печалба и въвеждане на дължим корпоративен данък само при разпределяне на дивиденти.

Въпреки обещанието за намаление на ДДС туроператорите и туристическите агенции днес се готвят за протест. Те не са впечатлени и от другите две обявени в понеделник мерки за спасяване на туризма  - отпуснатите 55 млн. лв. за субсидиране на чартърните полети и 8 млн. лв. за ваканционни ваучери за медици и полицаи. "На практика това са стари мерки, обещани преди месеци, които много закъсняха", коментираха от Асоциация на българските туроператорите и туристическите агенти.

Вчера те се срещнаха с министъра на туризма Марияна Николова, за да изложат своите искания. Като спешна помощ туроператорите настояват за достъп до грантови схеми или поне безлихвени кредити.  До момента на тях им се предлагат единствено кредитите чрез ББР, които са с 8-10% лихва. “Основният ни проблем в момента е, че фирмите нямат ликвидност, а епизодичните резервации за България не може да спасят бранша", казва Даниела Стоева, председател на АБТТА. Друга подкрепа, за която асоциацията настоява, е да се позволи на туроператори, чиито лицензи изтичат, да замразят временно дейност, без да се налага впоследствие да плащат наново 5000 лв. за тяхното подновяване.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата