Медия без
политическа реклама

"Жълтият бунт" напомни, че държавата е фарс

България сигурно е единствената в Европа, където няма система "морков-тояга" за шофьорите

Протестите на таксиметровите шофьори обикновено са свързани с искания за по-високи цени. Този път битката им е принципна - искат справедлива система "бонус-малус", която да оценява персонално всеки водач.
БНТ
Протестите на таксиметровите шофьори обикновено са свързани с искания за по-високи цени. Този път битката им е принципна - искат справедлива система "бонус-малус", която да оценява персонално всеки водач.

Централни улици и булеварди в цяла България пожълтяха - заради протести на таксиметровите шофьори. Браншът е бесен, защото застрахователите са вдигнали драстично задължителната "Гражданска отговорност". Говори се за овчарски скокове - с 300 до 1100 процента. Преди плащах 300, сега ми искат над 1000 лева, обясни пред медиите един от лидерите на бунта.    

В деня преди блокадите асоциацията на застрахователите представи своите "аргументи": поскъпването на полиците не било толкова драматично, колкото твърдят водачите на жълти коли; освен това корекциите били наложителни, защото такситата по-често се забърквали в пътни произшествия (тези автомобили почти непрекъснато са в движение и това ги обричало на 20 пъти повече злополуки от останалите, което пък натоварвало застрахователите с огромни разходи за обезщетения).  

Факт е, че поне засега от шокиращо поскъпване се оплакват само хората, които си изкарват хляба с превоз на пътници, за другите на пътя няма резки промени. Поне засега. 

Кой е крив, кой прав, кой послъгва и кой преувеличава, е трудно да се каже. Има нещо абсолютно сигурно обаче и то е, че т.нар. държава не си е свършила и работата  - ако беше, едва ли щеше да има протести.

Проблемът се корени в

 

несъстоялото се все още чудо "бонус-малус"

 

Това е прословутата система, която показва кой шофьор е мечта за всеки застраховател и кой е рисков, и според оценката се определя кой колко да плаща за застраховката "Гражданска отговорност". И макар че "бонус-малус" е съвсем обикновен механизъм, който работи навсякъде в Европа (в различни варианти), задействането му в България се оказва необикновено трудно. Защо ли? Ами защото дълга поредица от правителства и народни събрания така и не успяха да изковат нормативната база "морков-тояга" - големи надценки за водачите, които често се забъркват в злополуки, и големи отстъпки за другите, които шофират умно и дисциплинирано и нямат "пътно-транспортни произшествия" и нарушения в досиетата си.

Аранжирането на "бонус-малус" у нас се оказва толкова непосилно за държавата, че се точи от петилетки  - почти като довършването на магистрала "Хемус".

Ако разгърнете пожълтели страници на вестници, ще прочете как "ей-сега" предстои да се въведе системата за персонална оценка на риска за всеки зад волана. И до днес шофьорите със "златни талони" я чакат с нетърпение - за да плащат евтина "Гражданска отговорност" (нали те са "златни кокошки" за застрахователя - дават му пари, а не му струват нищо).  

Периодично наблюдаваме някакви

 

немощни опити за уреждане на материята,

 

които все не стигат до успешен завършек - и заради качеството на проектите, и заради липсата на политическо желание. 

Поредният напън бе през ранната пролет на тази година - в Народното събрание се появи нов проект за промени в Кодекса за застраховането - специално за "бонус-малус". Но в краткия си живот предният парламент така и не стигна до КЗ. Партиите, седящи в парламента, изядоха времето в безумни прения за безумни проекти като путинския закон на "Възраждане" срещу "чуждестранните агенти", декларации срещу еврото и прочее.    

Но защо толкова много години не стигнаха за въвеждане на "бонус-малус"? Според таксиметровите шофьори - защото на застрахователите им е по-лесно и изгодно да "стрижат" поголовно наред вместо само джигитите.

И да има основания това твърдение, големият виновник е държавата, която просто

 

отказва да наложи ясни правила за моркова и тоягата

 

Заради некадърност, заради леност, корупция или безотговорност на взимащите решения? Каквито и да са причините, последствията са плачевни.   

Преди да преминат към повсеместни блокади, таксиметровите шофьори изпратиха отворено писмо до всякакви институции - парламент, президент, премиер, регулатори. Те поискаха

 

спешни мерки срещу "картела" -

 

твърдят, че застрахователите са се наговорили за поскъпването на  "Гражданска отговорност". 

Комисията за финансов надзор първа обяви, че започва проверка - но веднага направи малодушната уговорка, че не може да се бърка в тарифната политика на компаниите. Закъсня с реакцията си най-важната в случая държавна институция - Комисията за защита на конкуренцията, която би трябвало да уличава и разбива картелите (или да отхвърля съмненията, ако са безпочвени). КЗК съобщи, че ще проучи въпроса, едва когато такситата изпълниха заканата си и блокираха ключови пътни артерии в цялата страна. Само че подобни проучвания отнемат време, много време... 

Другото искане на таксиметровите шофьори е до задействането на истинска "бонус-малус" скокът на "Гражданска отговорност" да бъде отменен (цените да бъдат замразени). Но може ли някой да наложи подобен мораториум - едва ли. 

Най-лошото е, че новоизбраното Народно събрание май изобщо няма да тръгне - парализирано от липсата на ясно мнозинство. Така ситуацията изглежда съвсем безнадеждна. Протестиращите настояват незабавно да бъдат приети правилата за "бонус-малус", но това изисква промени в закон - Кодекса за застраховането. Без работещо НС няма да стане.

И ето че поредна важна тема се озовава в "параграф 22" в държавата фарс.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата