Медия без
политическа реклама

Кабинетът реши да тегли 1 млрд. лв. заем от новия COVID-фонд на ЕС

С парите ще се финансира схемата 60/40 и ще се подсили фонд "Безработица"

05 Авг. 2020
Илияна Кирилова

Дни след като премиерът Бойко Борисов уверяваше, че не се налага засега България да поема нови дългове заради коронакризата, днес правителството одобри решение да се изтегли заем в размер на 1 млрд. лв. от новия фонд на ЕС за подкрепа на заетостта. Става дума за инструмента SURE, създаден да осигури финансиране на запазване на работните места, застрашени от COVID-пандемията. 

Кабинетът упълномощи министъра на труда и социалната политика Деница Сачева да подпише от името на България официалното искането пред Европейската комисия за отпускане на заема. 

Целта е със средствата да се подкрепи държавния бюджет за реализиране на мерките за намаляване на негативните социално-икономически последствия от предизвиканата от коронавируса криза, се казва в прессъощението. Конкретно с допълнителната финансова подкрепа ще се подпомогне запазването на заетостта на около 250 000 работещи до края на 2020 г. по схемата 60/40, както и ще се защити системата за изплащане на обезщетения за безработица.

За възможността България да тегли заем спомена самата Деница Сачева в края на юли. Тогава тя заяви, че до края на годината страната ни може да потърси заем по европейската схема за подпомагане на заетостта SURE, но ще се прибегне до поемането на дълг, само ако бъде изчерпан осигуреният вече един милиард лева за схемата 60 на 40.

Не става ясно, защо правителството днес е взело решение да тегли още 1 млрд. лв., при положение, че от осигурения през март милиард до момента са похарчени по-малко от 200 млн. лв.

Преди две седмици Сачева обясняваше, че правителството ще прави разчети в края на септември дали по мярката 60/40 има необходимост от допълнителни средства под формата на заем. 

Правителството вече направи през март актуализация на бюджета, с която завиши разходите с 1.5 млрд. лв. заради коронавируса и увеличи до 10 млрд. лв. тавана на дълга, който може да поеме страната ни тази година.

Едновременно с решението за поемане на нов дълг от европейския инструмент SURE, правителствоо днес е одобрило и сключването на споразумение за участието на страната ни в този нов фонд с превеждането на държавна гаранция в размер на 107 млн. евро. Това споразумение трябва да бъде ратифицирано от Народното събрание.

---------------------------

Инструментът SURE е създаден в отговор на проблемите, възникнали на трудовия пазар след разпространението на коронавируса. Целта е чрез него да се облекчи въздействието на пандемията върху заетостта и най-засегнатите икономически отрасли, смекчавайки преките ефекти от тези извънредни обстоятелства върху публичните разходи на държавите членки. Инструментът ще допълва националните мерки, като предоставя финансова подкрепа на държави членки за покриване на внезапните увеличения в публичните разходи за запазване на заетостта. Той ще финансира и някои здравни мерки на работното място, целящи намаляване на рисковете за здравето и осигуряване на безопасни условия на труд. Общият бюджет на инструмента е 100 млрд. евро, а финансовата помощ ще се отпуска под формата на заем. Инструментът е с ограничен срок на действие - до края на 2022 г. За него ЕК ще набира средства от финансовите пазари, за да ги предостави впоследствие на държавите членки, като за целта е необходим ангажимент от държавите членки за предоставяне на гаранции за риска, поет от ЕС, който е в общ размер 25 млрд. евро. Размерът на изискуемата гаранция от дадена държава членка е пропорционален на относителния дял на брутния й национален доход (БНД) в този на ЕС - съответно максималният размер на ангажимента от България е приблизително 107,5 млн. евро, които отговарят на 0,4 % от БНД на ЕС.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

заем, SURE, Деница Сачева

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?