Скандалът между "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ" заради регионалното министерство и парите за пътища навлезе в нова фаза. Премиерът в оставка Кирил Петков се опитва да изземе властта в МРРБ през заместник-министрите. След като уволни и тримата заместници на регионалния министър Гроздан Караджов, той назначи двама нови, които са тясно свързани с ПП - Ивайло Стайков и Александър Стоянов. Ивайло Стайков беше депутат от ПП, но се отказа от мястото си в парламента, за да стане съветник в регионалното министерство, изпратен там лично от Кирил Петков. Александър Стоянов пък е сред основателите на ПП. Биографията му е пъстра - инженер е от Минно-геоложкия университет, има магистратура "Противодействие на престъпността и тероризма" от НБУ, има опит в строителството и финансите. В нито едно друго министерство в ресора на ИТН няма такива кадрови промени.
Премиерът почти е блокирал и работата на МРРБ и АПИ. Той е издал заповед всяко разплащане или поемане на задължения над 900 000 лв. от страна на МРРБ, АПИ, „Автомагистрали“ и „Български ВИК холдинг“ да минава първо през оперативно съвещание в Министерския съвет. Това води до забавяния в плащанията и ограничава почти изцяло дейността на АПИ, където повечето разплащания са големи.
Възможно е да възникнат и правни проблеми, защото МРРБ обжалва заповедта на Петков и юристите на министерството я считат за незаконосъобразна, научи „Сега“. Според тях заповедта няма никакво правно основание, а с намесата в плащанията премиерът Петков излиза извън конституционните си и законови правомощия. Юристи обясниха, че правомощията на министрите по отношение на управление на бюджетите им са записани ясно в закона за публичните финанси, а законът за администрацията разграничава категорично министерствата като орган на изпълнителната власт със специална компетентност. Недопустимо е правителството да разпорежда как да се извършват плащания и от държавните дружества „Български ВИК Холдинг“ и „Автомагистрали“, които си имат органи на управление, изтъкват експерти. При АПИ проблем се явява намесването на кабинета в договорни отношения, в които Министерският съвет не е страна.
До разпореждането на Петков се стигна след тежък разрив в коалиционните отношения покрай висящите стари задължения за пътно поддържане и изпълнението на ин-хаус договорите за „Хемус“. С решение на НС бе обещано разплащането да стане след проверка на извършената работа, но в актуализацията на бюджета не бяха предвидени нужните за това пари. От ПП се отметнаха от това обещание и обвиниха ИТН, че искат да дадат парите на крадливи фирми.
КОРУПЦИОННА СРЕДА В МРРБ
„Бившият премиер Кирил Петков през цялото време говори за борба с корупцията, обвинявайки всички останали, че са корумпирани, правейки отвратителни намеци в тази посока към министерството на регионалното развитие", заяви зам. председателят на ИТН Тошко Йорданов на брифинг в НС.
"Неговото бяха само думи, сега ще кажа факти как Кирил Петков еднолично е създал корупционна среда в министерството на регионалното развитие. Целта е да се овладеят паричните потоци. Беше обвиняван Гроздан Караджов и индиректно ИТН, че с парите ще се правят далавери", заяви Йорданов, като разказа на журналистите в парламента вече известните факти за скандала между "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ" заради регионалното министерство.
Накрая Йорданов допълни, че заради издадената от Кирил Петков заповед фирмите трябва да се стараят да се харесат на назначените от него хора. "Сега се слага посредник, който разрешава плащанията и съответната фирма е принудена да му стане приятел, да го мотивира, да му се хареса, за да си получи парите по договор", каза Йорданов.