От август месец насам България внася руски петрол на цена много над допустимия таван от 60$ за барел. Разкритието направи Мартин Владимиров, енергиен експерт от Центъра за изследване на демокрацията.
Цената на суровината, преработвана в "Лукойл Нефтохим", варирала, като е достигала 85 долара, което е наляло 490 милиона долара в бюджета на Русия, обясни Владимиров пред БиТиВи.
Парадоксално тази огромна пробойна в санкционния режим срещу Русия се е отворила преди повече от четири месеца със знанието и съгласието на институциите - наши и европейски.
На 4 август Агенция "Митници" е изпратила запитване до Европейската комисия дали в България може да се внася руски петрол на цена над 60$ за барел и отговорът от Брюксел е бил положителен, разказа Мартин Владимиров. Според него в ЕК не са взели предвид факта, че България получава доставките на петрол по море (таванът не се прилага само за нефт, доставят по тръбопроводи).
"Лукойл" продължава да захранва руската хазна с огромни печалби, обобщи експертът. А тепърва ще се пресмята как е ощетена България. Бургаската рафинерия наистина е внесла авансов данък от 400 млн. лева в българския бюджет, но вероятно ще си върне голяма част от тези средства, прогнозира Владимиров. Причината е, че "Лукойл Нефтохим" години наред успяваше да докара счетоводството си на загуба и има право да "заличава" със сегашната си печалба стари загуби.
Финтиране
"България е пример как се проваля ЕС в опитите си да ограничи енергийните печалби на Русия" - с такова заглавие излезе изданието "Политико", което в подробна статия анализира темата за заобикалянето на санкциите, наложени от Запада срещу Русия заради войната в Украйна.
През август-октомври България е внасяла руски суров петрол над тавана, като става дума за доставки на стойност около 640 млн. евро, пише "Политико", като цитира данни на митниците и на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA). Средствата са отишли в руските енергийни компании, а те са платили съответните данъци, помагайки на Кремъл във финансирането на агресията в Украйна.
Потвърждение
Говорителят на Европейската комисия Дан Фери уточни, че наложеният ценови таван за 60 долара за барел не важи за дерогацията, дадена от ЕК на България.
Той припомни, че България е получила разрешение по изключение да продължи да внася руски петрол, което е до края на 2024 г.
Междувременно се очаква българският парламент да съкрати срока на дерогацията и да забрани напълно използването на руски нефт още от 1 март 2024.