Медия без
политическа реклама

Малинов: ЕРП е отчело значителен ръст на печалбата - 153 %

Депутатите ще правят специална комисия за проверка на електроразпределителните дружества

08 Яну. 2025
Министърът на енергетиката е готов със законопроект за по-високи изисквания към ЕРП-тата за инвестиции в мрежата и по-високи санкции.
Илияна Димитрова
Министърът на енергетиката е готов със законопроект за по-високи изисквания към ЕРП-тата за инвестиции в мрежата и по-високи санкции.

След съставянето на енергийна комисия в Народното събрание, нейната първа задача ще бъде да се занимае с дейността на електроразпределителните дружества и как поддържат електропреносната мрежа в страната.

Това обявиха депутати от различни политически партии по време на близо тричасов дебат и задаване на въпроси към енергийния министър Владимир Малинов и шефа на КЕВР Иван Иванов за причините хиляди домакинства да останат по коледните празници с дни без ток.

"Ако трябва ще направим подкомисия към енергийната парламентарна комисия, но искаме да разгледаме инвестиционните планове и действително направените разходи на тези дружества, защото всяка зима потребители страдат от продължително прекъсване на електрозахранването и трябва да се вземат мерки", каза депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.

Шефът на КЕВР е поискал ЕРП-тата да представят подробно населените места, в които досега са се случвали тежки аварии с прекъсване на електрозахранването, и какви инвестиции са направени в тях. "Подозренията ми са, че няма никакви. Затова при утвърждаването на инвестиционните програми за следващата година, ще настояваме категорично там да има предвидени вложения", каза Иван Иванов.

Противно на твърденията на шефа на "Електрохолд", че не може да инвестират толкова, колкото е необходимо, защото КЕВР няма да им признае разходите, за да не се покачи цената тока, Иванов каза: "Нито веднъж не сме отказали и един лев от поисканите от ЕРП инвестиции".

Заявките на дружествата за инвестиране обаче били предимно за присъединяване на нови абонати и електромери. Едва на трето място са вложенията в поддържане и ремонт на електропреносната мрежа, уточни енергийният министър Владимир Малинов. Затова Министерството на енергетиката още следващата седмица ще представи за обществено обсъждане законови промени, които да задължат ЕРП-тата с фиксиран процент инвестиции в модернизацията на мрежата.  

ОГРОМНИ ПЕЧАЛБИ

Другата законова промяна, която получи подкрепа и от депутатите, е чувствително завишаване на санкциите за неспазване на лицензионните задължения на дружествата.  В момента максималната санкция на ЕРП, което не изпълнява техническото обезпечаване на трафопост, е 20 хил. лв.,  а при по-сериозни нарушения на лиценза се стига до 200 хиляди лева. На фона на оборотите на дружествата, тези санкции са незначителни, посочи Малинов.

На въпрос на депутати за направените инвестиции и печалбите на трите частни електроразпределителни дружества енергийният министър посочи данни от Търговския регистър към 2023 г. За 2023 г. печалбата на ЕРП Запад (Eлектрохолд) след данъчно облагане е 109 млн. лв., направените инвестиции са за 96 млн., а разходите за персонал 104 млн. лв. На ЕРП Север нетната печалба е 92 млн. лв., разходи за външни услуги са 161 млн., за персонал 69 млн., а за материали 9 млн. лв. На ЕРП Юг нетната печалба е 113 млн. лв., при разходи за външни услуги от 73 млн. лв. и амортизации за 85 млн. лв. 

"Прави впечатление значителният ръст на печалбата им спрямо 2022 г. При едно от дружествата тя е 153%", каза Малинов.

Енергийният министър смята, че в проверките трябва да се включи и Агенцията за държавен финансов контрол, която да инспектира направените назад във времето инвестиции от ЕРП-тата и какви ползи е имало от тях. "Ако АДФИ констатира нарушения, да наложи финансови корекции и КЕВР да не признае тези инвестиции, като това се отрази на цената на тока", призова Малинов.

Той посочи, че държавното предприятие ЕСО, което отговоря за мрежата с високо напрежение, не е допуснало спиране на електроподаването по време на обилните снеговалежи около Коледа, въпреки, че също е имало паднали дървета върху техните електропроводи.

БЪРЗИ НЕУСТОЙКИ

Депутати призоваха и за законови промени, така че обезщетенията, които електроразпределителните дружества дължат на клиентите си за прекъсване на тока повече от 24 часа, да може автоматично да се приспадат от сметките им. Сега хората трябва да се редят на опашки пред офисите на дружествата и да подават заявления. 

Около 100-150 лв. ще получат обезщетение клиентите на "Електрохолд", които с дни наред останаха без ток по Коледа. Министърът на енергетиката е отказал да обяви форсмажорни обстоятелства заради падналия сняг, както е поискало дружеството. Това се случи вече предни години и така стотици пострадали домакинства загубиха правото си на обезщетения. 

"Разбираме, че сега ЕРП-тата се опитват да мишкуват, като си извадят сертификат за форсмажор от БТПП", каза депутатът Делян Добрев. Той призова КЕВР да принуди дружествата да платят неустойките на хората.

КАБЕЛИ ПОД ЗЕМЯТА

По повод недоволството на "Електрохолд", че кметове и "зелени" не разрешават да се разширяват сервитутните зони, през които минават електропроводите, за да не се секат дървета, депутатите призоваха министерствата, от които зависи това, да организират подземни трасета.

Такова закабеляване задължително трябва да се направи в курортните селища, за да не страда и туристическият бизнес. За пример бе даден EVN, който преди години е положил на някои места в Родопите електропроводи под земята.

Последвайте ни и в google news бутон