Медия без
политическа реклама

Международни доклади опровергават черногледците в България

Според МФ ще покрием до декември ценовия критерий за еврото

Членството на България в еврозоната догодина изглежда напълно постижима цел.
Nova
Членството на България в еврозоната догодина изглежда напълно постижима цел.

Въпреки че още през април годишната инфлация у нас спадна под 3%, мнозина побързаха да злорадстват, че България няма да се вмести в заветния критерий скоро и няма как да стане член на еврозоната през 2025 г.

Но най-актуалните прогнози на Министерството на финансите сочат друго - още до декември изискването за ценова стабилност може да бъде изпълнено. Това обяви Методи Методиев, зам.-министър на финансите.

"Последните данни за инфлацията потвърждават тенденцията за спад и макар че понижението все още не е достатъчно, математическите модели на МФ сочат, че България ще покрие критерия за инфлацията до края на годината", обясни Методиев на форума "Въвеждане на еврото - рискове и предизвикателства. Опитът на Хърватия".

При това положение София ще може да поиска извънреден конвергентен доклад, който да отчете, че вече са изпълнени всички номинални критерии за членство в еврозоната (инфлацията е единственият препъникамък в момента).

При положителен доклад България може да стане първата държава, която въвежда еврото не в началото, а по средата на годината (от 1 юли 2025 г.).

Зам.-министър Методиев смята, че още една важна стъпка в подготовката за членството - гласуването на Закона за еврото в Народното събрание, ще бъде направена до края на лятото. 

 

Поглед отвън

И друга новина носи оптимизъм за скорошното приемане на България в еврозоната. Съветът на Европа отчете сериозен напредък на страната ни в работата срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма. Изпълнени са 10 от 12-те препоръки, сочи докладът на СЕ. В него се посочва, че в последните две години България е предприела многобройни стъпки и е постигнала подобрение в следните области: националното междуинституционално сътрудничество, мерките по отношение на политиците,  услугите за прехвърляне на пари или стойност, надзора на чуждестранни дружествени клонове и дъщерни дружества, осигуряването на прозрачност за действителната собственост на правни субекти, в надзора на финансовите институции и при изготвянето на статистика.

Външният поглед - както се вижда, е много по-оптимистичен от критичните оценки вътре в България.

Противно на агресивния и мрачен тон на предизборната кампания у нас, в която почти всички партии се надпреварват да да нападат "провалилия се" кабинет "Денков" и коалицията ПП-ДБ (трупане на държавни заеми, раздуване на бюджетните разходи и т.н.), и друг независим доклад - на Европейската комисия, дава добра оценка за развитието на страната. Нещо повече, в актуализираната си икономическа прогноза за България ЕК посочва, че инфлацията продължава да се забавя, бюджетният дефицит и държавният дълг са ниски и под контрол, а перспективите за ръст на икономиката са ревизирани нагоре.

Последвайте ни и в google news бутон