Медия без
политическа реклама

МФ завиши до над 5 млрд. лв. очакванията си от данъчната амнистия

Правителството се отказа от облагане на свръхпечалбите на банките

09 Дек. 2024
Служебният финансов министър Людмила Петкова предлага опрощаване на лихвите за данъчни задължения на граждани, фирми, министeрства, ведомства, общини и държавни и общински предприятия.
Илияна Димитрова
Служебният финансов министър Людмила Петкова предлага опрощаване на лихвите за данъчни задължения на граждани, фирми, министeрства, ведомства, общини и държавни и общински предприятия.

Финансовото министерство се отказа да облага с допълнителен данък свръхпечалбите на банките, но пък завиши съществено очакванията си за повече приходи от данъчна амнистия. Това става ясно от публикувания проектобюджет за 2025 г. и средносрочната макроикономическа прогноза към него.

С планираните мерки за повече приходи в бюджета ще бъдат събрани 7.351 млрд. лв. допълнително от данъци, посочва МФ. От тях 5.150 млрд. лв. ще дойдат от изплащане на просрочени задължения към бюджета след опрощаване на лихвите и санкциите, както и от облагане с 15% на недекларирани през последните 5 години доходи. Допреди няколко дни служебният министър на финансите Людмила Петкова твърдеше, че от тази мярка се очакват 4 млрд. лв. - сума, която според финансисти и икономисти е нереалистично да бъде събрана.

Не е изненада, че облагането на свръхпечалбите на банките, е отпаднало от пакета мерки на МФ за повече приходи в хазната. В петък лично управителят на БНБ Димитър Радев размаха пръст на кабинета и разкритикува тази мярка, бранейки банките. Радев обяви, че свръхоблагането им на практика ще оскъпи и ограничи кредитирането, а това ще затормози много сериозно икономическата активност, от което ще загубят всички – банките и домакинствата, и бюджетът. Тогава от думите на шефа на БНБ се разбра, че от този допълнителен данък МФ са очаквали 1 милиард лева.  В медиите вече появи неофициална информация, че в последните дни МФ и банките са се договорили на алтернативен вариант за подобряване на финансите на държавата - банките да изкупят на значително по-ниска цена от средните нива в ЕС емитиран от държавата дълг, близък до очакваните приходи от данък върху свръхпечалбите.

АМНИСТИЯ

МФ възнамерява да предостави еднократна възможност за плащане на недекларирани, просрочени или неплатени задължения за осигуровки, данъци към държавния бюджет, местни данъци и такса за битови отпадъци към общинските бюджети, като се опростят наказателни лихви и санкции, т.е. длъжникът да заплати само главницата. Тази мярка ще се прилага за граждани, фирми, министeрства, ведомства, общини и държавни и общински предприятия със задължения към бюджета, се посочва в доклада към проектобюджета за догодина. МФ обаче очаква от тази мярка да се възползват в най-голяма степен фирми, които по време на ковид-пандемията са натрупали задължения към хазната и сега трудно може да ги изплатят заради натрупаните високи лихви върху тях - това обясни преди няколко дни министър Петкова.

От недължимост на лихви при заплащане на главници по изискуеми публични вземания се очакват 2.830 млрд. лв. през 2025 г., а от социалноосигурителни задължения разчетите на МФ са за 1.070 млрд. лв.  Отделно от облагане с 15% на недекларирани до момента доходи, се очакват 750 млн. лв.

Очакваните приходи от неплатени просрочени задължения към общините за такса битови отпадъци са в размер на 275 млн. лв., а от данък недвижими имоти и данък превозни средства - 225 млн. лв.

Съществени допълнителни приходи МФ очаква от новия данък върху добива на подземни богатства у нас - 900 млн. лв. през 2025 г. И този данък се очертава да е еднократен, тъй като в средносрочната макроикономическа прогноза не се предвиждат постъпления от него в следващите четири години, с изключение на 2025 г.

ПО-ВИСОКИ АКЦИЗНИ И ДАНЪЧНИ СТАВКИ

Отпадането на намалената ставка от 9% на ДДС за доставката на туристически услуги и на услуга за използване на спортни съоръжения след 30 юни 2024 г. и за доставките на ресторантьорски и кетъринг услуги след 31 декември 2024 г. са с общ бюджетен ефект от 371,5 млн. лв. допълнителни приходи за 2025 г., посочва МФ. Въпреки уверенията, че ДДС за хляба и брашното ще остане 0%, в проектобюджетът удължаването на нулевия данък не е отчетено. Връщането на 20% за хляба и брашното ще имат положителен бюджетен ефект от 93,4 млн. лв. за 2025 г.

Положителният ефект от ДДС от ускореното увеличаване на акцизните ставки на тютюна и тютюневите изделия, алкохола и бирата е в размер на 64,2 млн. лв. допълнителни приходи годишно.

Ефектът върху приходитe от акцизи в резултат на повишаването на акцизната ставка на цигарите, на пури и пурети, на тютюн за пушене, на нагреваемо тютюнево изделие, на течността за електронна цигара, е оценен на 270,2 млн. лв. допълнителни приходи за 2025 г. Положителен ефект от акциз от увеличаване на акцизната ставка на алкохола и бирата е в размер на 100 млн. лв. допълнителни приходи за 2025 г.

От ускореното повишаване на акцизната ставка на тютюневите изделия се очакват 270,2 млн. лв. допълнителни приходи за 2025 г., а от увеличаване на акцизната ставка на алкохола и бирата  - 100 млн. лв.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата