Обещаните милиарди за строителство на общините по тригодишната инвестиционна програма са се стопили драстично в проектобюджет 2025. Наред с по-малката сума се очертава и промяна в реда, по който ще се позволява изменение на проектите. Очертаващият се голям дефицит в хазната е породил сериозно напрежение сред кметовете.
Това става ясно от серия публични изказвания през изминалата седмица по повод проектобюджет 2025 и бъдещето на стартиралата с бюджет 2024 тригодишна капиталова програма за финансиране на общински проекти.
За реализиране на инвестиционната програма на общините в проектобюджет 2025 са заложени 800 млн. лв., съобщи в петък пред Нова тв изпълнителният директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ) Силвия Георгиева. Извън тези пари ще има 460 млн. лв. за обичайните капиталови субсидии за общините. На този етап се вижда ангажимент за около 1.5 млрд. лв. за капиталови разходи, коментира Георгиева.
Обявената сума от 800 млн. лв. по инвестиционната програма е много под сумите, за които има сключени споразумения между кметове и МРРБ. За 2024 г. споразуменията надхвърлиха 3 млрд. лв., като само малка част от тях ще бъдат разплащани тази година. МРРБ до момента е обявило разплатени около 400 млн. лв., като получи от кабинета 100 млн. лв. над тях с готовност да бъдат изплатени и други 100 млн. лв. Това означава, че огромна част от плащанията ще се правят догодина.
Притесненията за орязаната капиталова програма в проектобюджета за догодина принуди МРРБ с официално прессъобщение да разсейва слухове за изчерпване на парите. Тази седмица МРРБ обяви, че процесът по изплащане на средствата е необратим. От прессъобщението обаче се разбра, че някой кметове са решили да си поискат пълните суми, независимо че още няма фактурирани дейности точно заради опасенията, че ще свършат парите. МРРБ посочи изрично, че това е невъзможно по процедура и първо се подават искания за междинни плащания. От регионалното министерство съобщиха още, че ще предложат за 2025-а година общините да имат право да променят проектите си по програмата само веднъж, за да се улесни изпълнението на програмата. Тази година списъкът с проекти можеше да се актуализира на всяко тримесечие с решение на Народното събрание, но процедурата е бавна и тромава.
ПРИОРИТЕТИ
И финансовото министерство тази седмица обяви, че парите за капиталови разходи за догодина ще трябва да са по-целенасочени. Според МФ капиталовата програма ще предвижда финансиране и на стари проекти, и на нови. При новите проекти ще има три приоритета - финансиране на разходи за ремонти и друго строителство от ключово значение за работата на институциите, разходи за IT системите и национални стратегически обекти. Завесата ще бъде вдигната идната седмица с внасянето на проектозакона за държавния бюджет в НС.