Законовият срок, в който всяка сграда в България трябва да се снабди с технически паспорт, изтича в края на 2022 г. Срокът бе многократно удължаван през годините, но повече компромиси няма да има, обяви пред БНР зам.-министърът на регионалното развитие Валентин Йовев.
След 31 декември 2022 г. кметовете ще трябва да вземат нещата в свои ръце и да организират изготвянето на паспорти на сградите, които не са изпълнили задължението. Разходите ще са за сметка на собствениците и ако те не платят доброволно, парите ще бъдат събрани с изпълнителен лист, обясни Йовев.
Типично за България законовите изисквания за техническо досие на блокове, кооперации, административни здания и офис сгради вече дълги години се пренебрегват. А паспортизацията е важна - особено за по-старото строителство, защото трябва да покаже в какво състояние е сградата, отговаря ли на всички норми и изисквания за експлоатация и какво е необходимо за нейното саниране.
В момента само по-новите обекти са снабдени с технически "лични карти". Строените през миналия век масово нямат технически досиета, като това важи дори за големите сгради, в които се помещават министерства, агенции, комисии, кметства и т.н
Според действащия закон технически паспорт задължително се съставя при приключването на всички строителни обекти от 2007-а година насам, както и след след реконструкция, основно обновяване, основен ремонт или преустройство на съществуващи сгради.
Процентът на паспортизираните сгради, построени преди 2007 г., до момента е много нисък, отчете Йовев.
Той обеща Министерството на регионалното развитие и благоустройството да съдейства за набавяне на информация за сградите – държавна собственост, и уточни, че документацията за жилищните сгради трябва да бъде потърсена в общините, където се съхранява.
Освен това МРРБ планира да направи разяснителна кампания, увери още заместник-министър Йовев.