Над 300 млн. лв. годишно е щетата за бюджета от сивия сектор на пазара на труда, посочват от Националната агенция за приходите. За последните 10 години практиката даване на заплата в плик е намаляла, но продължава сериозно да ощетява бюджета. От дирекция „Управление на риска“ в НАП посочват, че преди десетина година "спестената" сума е била над 400 млн. лв. годишно.
Най-рисковите сектори, при които плащането на част или изцяло на възнаграждения под масата са търговията на едро и дребно, строителството, хотелиерството и ресторантьорство. Това са и секторите, които официалната статистика поставя на дъното по заплати, вероятно и заради прикриването на реалните плащания.
Най-губещи от недекларирания доход остават служителите, които се осигуряват на по-ниски суми от реалния размер на заплатата - обикновено на минимална работна заплата. Така те намаляват сериозно парите, които ще получават след пенсиониране или като обезщетение при болест.
В помощ на работещите НАП предлага нова услуга - всеки може да изчисли загубите си с калкулатора на сайта: www.zaplatavplik.bg. Достатъчно е да се въведе заплатата, на която се осигурявате, и тази, която реално получавате.
„Ако работник реално получава 1500 лв., но работодателят му го осигурява на минималната работна заплата, загубата за служителя в следващите 30 години е близо 109 000 лв. В тази сума влизат пенсията, обезщетенията за майчинство и безработица, от които ще се лиши служителят. Освен това, той губи възможност да се възползва от пълния размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряват лицата“, коментира Николай Петков, директор на дирекция „Управление на риска“ в НАП.
С цел да запознае работниците с рисковете, ако се съгласят да се осигуряват на по-нисък от реалния си доход, приходната агенция стартира кампания „Заплата в плик“. Тя акцентира върху ползите за обществото от доброволното деклариране и внасяне на данъци и осигурителни вноски, както и на щетите, които причинява недобросъвестното поведение. Чрез фейсбук страницата на НАП се разяснява какви биха били последствията за работници и работодатели, ако получават или дават заплата в плик. В поредица от подкаст издания, експерти разкриват рисковете, които поемат и двете страни, когато избягват декларирането и плащането на данъци и осигурителни вноски. Потребителите могат да изразят и своето мнение по темата за недекларираните възнаграждения или т. нар. "заплата в плик" като попълнят анкетата на НАП.