Медия без
политическа реклама

НАП напомни на протестиращите винари за масовите злоупотреби с грозде

Гроздопроизводители и преработватели блокираха пътя Поморие-Слънчев бряг в знак на протест срещу затегнатия данъчен контрол

31 Юли 2024
Снимка БГНЕС Лозари и винари протестираха в Поморие като блокираха временно пътя за Слънчев бряг с тежка техника
Снимка БГНЕС Лозари и винари протестираха в Поморие като блокираха временно пътя за Слънчев бряг с тежка техника

Гроздето е сред стоките с висок фискален риск, които най-често се използват в схеми за измами с ДДС. То е включено в списъка на стоките с висок фискален риск още през 2016 г., а контролът върху тези стоки ограничава сивия сектор.

Това обявиха от Националната агенция за приходите по повод днешния протест на лозари и винари в Поморие срещу завишения контрол при превоза на тази стока от лозовите масиви към преработвателните предприятия. Простеращите излязоха на автошествие с тежка техника на пътя Поморие-Слънчев бряг и за кратко време го затвориха преди 11 часа. За минути се образуваха километрични опашки от автомобили.

Гроздопроизводители и преработватели настояват да отпаднат новите изисквания всеки камион с грозде, който потегля от лозовите масиви, да бъде предварително деклариран пред НАП по електронен път какво количество превозва и докъде. Мотивите им са, че на полето няма кантари, нито интернет връзка за изпращане на електронните декларации. Винопроизводителите също се обявиха срещу това да потвърждават пред НАП какво получават и ако има разминавания в килограмите, да пускат коригиращи декларации. Според лозари и винари затегнатият данъчен контрол затруднява работата им  и на практика новият режим на деклариране е неприложим.

Председателят на Националната лозаро-винарската камара Йордан Чорбаджиев призова финансовото министерство и НАП да извадят от списъка на стоките с висок фискален риск виненото грозде, както и всички плодове и зеленчуци.

Подобна промяна ще облагодетелства контрабандното внасяне на продукция и измамите с ДДС, отговориха от приходната агенция.

От НАП посочват, че при множество съвместни проверки с Изпълнителната агенция по лозата и виното през последните години се установяват големи наличности на винено грозде без документ за произход, съответно без да са начислени дължимите данъци върху неговата реализация. При съвместни проверки с Агенция „Митници“ пък се откриват големи количества алкохол без бандерол.

Данъчният контрол с мобилни екипи върху движението на рискови стоки се осъществява от години. Тези стоки са идентифицирани от 2014 г.  заради използването им в схеми за измами с ДДС. Това са акцизни стоки (горива) и бързо оборотни скоти като плодове и зеленчуци, месо и месни продукти, мляко и млечни продукти, захар, кафе, ядки и др., с които за значително кратко време може да бъде реализирана данъчна измама. През годините списъкът е неколкократно актуализиран. Промяната е, че от началото на тази година фирмите вече са задължени да декларират предварително превоза в страната на всяка една стока от този списък.

От приходната агенция уточняват, че новият режим за задължително предварително деклариране засяга само превозите на рисковите стоки с транспортни средства над 3,5 тона. Превозите за крайно потребление, превозите между обекти, стопанисвани от едно и също лице,  както и превозите на стоки с тегло до 500 кг или стойност до 5000 лв. са освободени от деклариране.

Задължението за деклариране на превозите е на изпращачите, а задължението за потвърждаването им – на получателя. В случай че има разлика, която не превишава 3% от декларираното количество на стоката или разликата е вследствие на естествени фири, промени поради физико-химичните свойства на стоката, получателите не уведомяват НАП, а потвърждават декларираното от изпращача.

 При големи разлики получателите уведомяват НАП в Оперативният център към Главна дирекция „Фискален контрол“.

Новият режим на задължително предварително деклариране засяга не само виненото грозде, а всички плодове и зеленчуци и към този момент няма постъпили сигнали за забавяне или спиране на производствените процеси в преработвателните предприятия, посочиха от приходната агенция.

Последвайте ни и в google news бутон