Отново се провали опитът на депутати от ГЕРБ-СДС и ДПС Делян Добрев, Николай Нанков и Станислав Анастасов да вкарат за разглеждане в пленарната зала скандални промени в Закона за опазване на околната среда. Става въпрос за поправки, които целят да премахнат обжалването на две съдебни инстанции на решения, засягащи големи инфраструктурни проекти, които са обявени за обекти с национално значение и обекти със стратегическа важност.
Проектът беше внесен на 8 август и още същия ден беше набързо прокаран през парламентарната комисия по околната среда. От "Зелено движение" алармираха, че законопроектът противоречи на европейското законодателство, което съблюдава принципа, че колкото по-значими са проектите, толкова по-стриктен трябва да е контролът върху тях, вкл. и екологичният и съдебният.
Седмица по-късно законопроектът влезе в пленарната зала. Тогава депутатът от ГЕРБ-СДС Любен Дилов заяви, че двуинстанционният съдебен контрол е "в основата на бруталния зелен рекет, който се упражнява над големите инфраструктурни проекти". Тошко Йорданов от ИТН също се включи в защитата на законопроекта със сходното твърдение, че големи инфраструктурни проекти не се реализират, защото "конкурентни фирми и псевдоекологични организации" се възползват от двуинстанционното обжалване, за да ги бавят. А Йордан Цонев от ДПС даже намеси в спора божията справедливост, която според него сега била нарушена. Останалите парламентарни сили не споделяха това мнение и провалиха кворума на заседанието.
Същото се случи и днес. Когато се стигна до точката в дневния ред с въпросния законопроект, залата се опразни. ПП-ДБ, "Възраждане", БСП и около половината независими се изнесоха и вътре останаха само герберите и хората на Делян Пеевски в ДПС. Водещата заседанието Росица Кирова, която е депутат от ГЕРБ-СДС, прекъсва на няколко пъти заседанието с надеждата, че кворум все пак ще се събере. В един момент даже се захвана да прави поименна проверка – една позабравена практика, откакто беше въведено електронното отчитане на кворума. Какво очакваше да постигне с това, не стана ясно. Залата остана все така полупразна и накрая Кирова се предаде и прекрати заседанието.
Остава да видим дали хората на Борисов и Пеевски ще правят още опити да вкарат законопроекта в програмата на парламента за оставащия по-малко от месец работа преди началото на предизборната кампания.