Възползвайки се от политическата суматоха, ГЕРБ и ДПС-Пеевски за пореден път пробват да прокарат опасни ремонти на Закона за околната среда. За това алармира "Зелено движение".
Тематичната коалиция, представена от ключови партийни фигури като Делян Добрев и Станислав Анастасов, е лансирала промени, които премахват възможността екооценките на важни проекти да се обжалват на две съдебни инстанции (един съдебен състав се купува по-лесно от два, коментира преди време пред "Сега" природозащитникът Александър Дунчев).
Всъщност тандемът Добрев - Анастасов има два пакета текстове. Единият беше гласуван на 7 август, като повечето депутати изобщо не разбраха какво приемат, тъй като поправките за екооценките бяха вкарани между двете четения във финалните разпоредби на закон, уреждащ съвсем друга материя - за безопасното използване на ядрената енергия. Веднага след като тези предложения минаха, на 8 август двамата депутати внесоха други, допълващи текстове. В съчетание те позволяват ОВОС и екооценки да се обжалват само веднъж пред съд, когато става дума за национално и стратегически важни обекти - като АЕЦ, нов мост над Дунав, магистрала.
Вносителите изтъкват своите чисти намерения - да се намали административната тежест върху такива мегапроекти, за да се минимизират рисковете от забавяне на реализацията им и оскъпяване.
"Зелено движение" призовава президента да наложи вето на тези промени - и защото са приети по втория начин, и защото не гарантират обществения интерес, и защото противоречат на европейското законодателство, което изисква тъкмо обратното - колкото по-значими са проектите, толкова по-стриктен да е контролът върху тях, вкл. и екологичният и съдебният.
Прави впечатления, че вторият проект на ГЕРБ и ДПС-Пеевски се движи с безпрецедентна скорост. В един и същи ден, на 8 август, е бил заведен в деловодството на НС, било е свикано светкавично заседание на комисията по околна среда, текстовете са били обсъдени и гласувани и е бил изготвен доклад за това. Такова спешаване винаги навява съмнения. Особено когато се случва в последните дни на живота на Народното събрание.
От "Зелено движение" обръщат внимание, че докато народните представители Делян Добрев и Станислав Анастасов спасяват националните обекти от "бремето" на съдебния контрол, "в техните избирателни райони Хасково и Ловеч има над 100 000 български граждани, които в момента нямат достъп до питейна вода, различна от бутилирана или от водоноски, а в чешмите на над 30 000 граждани няма никаква вода".
Още от позицията на партия "Зелено движение"
Конституцията издига в основно човешко право правото на гражданите да имат здравословна и благоприятна околна среда. И задължава държавата да осигурява опазването и възпроизводството на околната среда, поддържането и разнообразието на живата природа и разумното използване на природните богатства и ресурсите на страната.
Досегашните решения на Конституционния съд приемат, че едноинстанционно производство може да има, но само по дела, които не се отличават с фактическа и правна сложност и по които има стабилна съдебна практика, но делата по ОВОС и екологична оценка не са такива.
Процедурите по ОВОС и екологична оценка са част от приложението на четири европейски директиви. Предложението те да бъдат обезсмислени частично, когато държавата реши, нарушава основни принципи на европейското право.