Медия без
политическа реклама

НС спешно подхваща идеята за ядрена сделка с Украйна

Хмелницката АЕЦ се нуждае тъкмо от оборудването, доставено за нашата "Белене"

05 Юли 2023Обновена
Делян Добрев
Илияна Димитрова
Делян Добрев

Парламентарната комисия по енергетика обсъди предложението да бъде продадено на Украйна оборудването за нереализирания проект за АЕЦ „Белене“. Проектът за такова решение бе внесен вчера от депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС (пълният текст е накрая - бел.а.).

Идеята е министърът на енергетиката да бъде упълномощен да проведе преговори с украинския си колега за евентуална сделка, изгодна и за двете страни. Оборудването, доставено за АЕЦ "Белене" от "Атомстройекспорт", не може да бъде използвано у нас за довършване на проекта заради липсата на финансиране (необходими са милиарди) и на стратегически инвеститор и заради санкциите срещу агресора Русия, които ще продължат и след като приключи войната. В същото време блокове три и четири в Хмелницката АЕЦ в Украйна са почти изградени, но им липсва точно оборудването, с което България разполага. Условие за евентуалната сделка е цената да не е по-ниска от онези 1.2 млрд. лева, които НЕК се наложи да плати, след като руснаците успяха да спечелят делото в международен арбитраж.

Енергийният министър Румен Радев увери депутатите от ресорната комисия, че всичко на площадката на АЕЦ "Белене" се поддържа отлично, като доставените компоненти на всеки 6 месеца се отварят, проверяват и отново консервират.  Той даде да се разбере, че подкрепя идеята за продажба, като обясни, че за България е по-добре да използва площадката за по-модерни и гъвкави технологии от познатите ни големи реактори хилядници. Вероятно имаше предвид малките модулни реактори. 

По време на обсъждането от „Възраждане“ яростно опонираха на предложението. Националистите обвиниха вносителите, че разпродават българската енергетика, и обявиха, че управляващите бързат да прокарат това решение заради предстояща визита на украинския президент Володимир Зеленски. Социалистите определиха идеята за продажбата като „наглост“, защото щяло да се наложи руски инженери да монтират оборудването в Украйна. Всъщност Украйна има отлични специалисти и опит в ядрената енергетика и няма нужда от руска експертиза. 

 

По-рано през деня Добрев даде заедно със съпартиеца си Георг Георгиев. Всъщност, основното, което двамата искаха, беше да се оплачат, че ПП-ДБ си присвоява заслугата за инициативата. Според Добрев в проекта на решение по повода, внесен вчера, десните "нямат нито една дума, нито една запетайка". А Георгиев обвини партньорите си в "плагиатство". Малко по-късно съпредседателят на ДБ Христо Иванов потвърди, че всичко е "тяхна разработка" (на герберите - бел.а.), и отрече десните да се опитват да им отнемат ролята.

Три политически формации в парламента - ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС предлагат реакторите, предназначени за спрения проект АЕЦ "Белене", да бъдат продадени на Украйна.

По отношение на инициативата Делян Добрев заяви, че оборудването за проекта "Белене" е изгубило смисъла си, защото централа с него може да бъде построена само от Русия, а това не може да стане поради наложените санкции. Според него на украинците оборудването може да свърши работа, тъй като те искат да довършат собствена централа и проектът им се нуждае от точно това, с което ние разполагаме. По думите му, сделката би била взаимноизгодна, тъй като България е единственият продавач в света на оборудването, което е необходимо на Украйна, а тя е единственият възможен купувач за това, което ние имаме.

Цената, която българската държава трябва да поиска, няма да бъде по-ниска от тази, която сме платили - 1.2 милиарда лева, уточни Добрев. Ако се реализира сделката, герберите ще настояват получените средства да се използват за изграждането на седми реактор на АЕЦ "Козлодуй" - по американска технология.

Депутатът от ГЕРБ-СДС отрече идеята да има отношение към евентуално посещение на Зеленски. Според Добрев, ако сега не успеем да продадем оборудването на единствения купувач, който го иска, ние ще го съхраняваме още 10-15 години, преди да го нарежем за скрап.

Ето и текста на проекта на решението:

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

АЕЦ "Белене", Украйна

Още по темата