Нито един проект не е кандидатствал за втория етап за саниране на жилищни сгради с европари – това заяви Добромир Василев, директор „Жилищна политика“ в Министерство на регионалното развитие на конференция за енергийното обновяване на жилищата, организирана от неправителствената организация „Хабитат“. Крайният срок за кандидатстване е 16 януари 2024 г., но вероятно срокът ще бъде удължен.
Вторият етап на енергийното обновяване на сградите ще се извърши с 80% европейско финансиране и 20% лични средства, за разлика от първия, който се извършва със 100% европейско финансиране. Парите се изплащат по Плана за възстановяване и устойчивост, а до края на годината ще бъдат обявени и одобрените в първи етап проекти.
Хората не се чувстват собственици на общите части в жилищните сгради, въпреки че след обновяването те ще бъдат по-евтини и по-лесни за поддръжка, коментира на дискусията Драгомир Цанев, директор на Центъра за енергийна ефективност. Той посочи и че сделките с имоти ще изискват наличието на сертификат за енергийна ефективност на сградата.
Наличните средства за първия етап са 1,2 млрд. лева, като всяка община има лимит на финансирането. Най-много заявления за проекти е подала община Бургас, но те надхвърлят лимита от 80 млн. лв., който се изчислява според населението и жилищните сгради. Общо 42 общини са подали проекти, чиято стойност надхвърля лимита. Отхвърлените проекти в първи етап ще трябва да кандидатстват отново за участие във втори, ако искат да получат финансиране. За градове като Пловдив, Варна и Бургас се отпускат 80 млн. лв., Русе, Видин, Велико Търново и Благоевград ще получат по 50 млн. Най-голямо е финансирането в столицата – 150 млн. лв., но интересът там не е толкова висок, колкото в някои по-малки населени места.
До момента са обновени само 6% от сградния фонд на държавата, а до 2030 г. трябва санирането да е приключило.