Медия без
политическа реклама

Перник, Стара Загора и Кюстендил ще получат целево 2,4 млрд. лв.

Трите въглищни региона са най-засегнати от зеления преход, коментира вицепремиерът Атанас Пеканов

17 Окт. 2021
Илияна Кирилова
Атанас Пеканов.

Три въглищни региона на България ще получат целево финансиране от 2,4 млрд. лв. Парите са по линия на Фонда за справедлив преход и са извън инвестициите, заложени за тази политика в Националния план за възстановяване и устойчивост. Това заяви в ефира на БНР вицепремиерът по еврофондовете Атанас Пеканов. Пеканов бе категоричен, че темата за социалните проблеми покрай закриването на въглищните централи не бива да се замита и трябва да е ясно как ще бъде решен в годините.

По Плана за възстановяване и устойчивост в сферата на енергетиката се изграждат нови мощности, които са един от проектите за ВЕИ. Отделно имаме средства за адресиране на социално-икономическите рискове по Фонда за справедлив преход - 2,4 млрд. лева, което ще отидат само във въглищните региони - Перник, Стара Загора и Кюстендил - за насърчаване на създаване на нови работни места в следващите 6 години. Ще се опитаме да финансираме през Фонда за справедлив преход и новото държавно предприятие, което ще се създаде, което ще поема хора, съкратени във въглищните региони, за да работят по рекултивация", коментира Пеканов. Както „Сега“ писа, при преработката на плана за устойчивост в частта реформи бе заложено създаването на ново държавно предприятие „Конверсия на въглищни региони“ . Идеята е на предприятието да бъдат предоставени като актив терените и съоръженията на въгледобивни и енергийни дружества-държавна собственост, с цел извършване във времето на рекултивация. Предприятието ще наема работници за рекултивацията, чиито договори се прекратяват във връзка с прекратяването на минната дейност. "Ние смятаме, че ЕК трябва да прояви гъвкавост по отношение на затварянето на въглищните централи. Министерството на енергетиката работи по сценариите какво ще се случи, ако затварянето на въглищните централи е през 2038-а, 2040-а или по-рано. Надявам се скоро да име такива сценарии, за да можем да вземем най-доброто решение", обясни вицепремиерът.

"Наистина се създадоха свръхочаквания към Националния план за възстановяване и устойчивост,  ресурсът от 12,9 млрд. лв. не е толкова голям, но все пак е значим. Планът ще ангажира и частни ресурси, защото грантовото финансиране е с 50% интензитет - т.е. фирмите ще вземат 50% помощ от държавата, за да подпомогнат своите предприятия - да ги дигитализират, да ги направят по-модерни. Но останалите 50% те трябва да ги инвестират. Така имат собствен интерес, за да ги използват за нещо добро", обясни Пеканов. Той уточни, че кабинетът полага усилия България да получи авансовото финансиране по плана още тази година, но не е ясно дали това ще се случи. 

Още по темата