Опаковките стават все по-обемисти, а шоколадовите бонбони - все по-малко и като бройки, и като грамаж. Това разкрива ново пазарно проучване на "Активни потребители". Неправителствената организация вече дълги години прави тестове на различни храни. Благодарение на нейните изследвания българските потребители научиха много - например че в някои видове сирене количеството на водата е почти като в краставиците и че някои кренвирши трудно могат да се нарекат месни продукти.
Новото изследване на "Активни потребители" е посветено на шоколадовите бонбони. Този път обаче фокусът не е върху качеството на бонбоните, а върху тенденция, която превзема пазара - опаковките стават все по-обемисти и лъскави, а съдържанието в тях намалява.
От неправителствената организация са сравнили 39 марки бонбониери, продавани масово в супермаркетите. Резултатите са подробно описани и представени в табличен вида на сайта на "Активни потребители":
Проучването показва шокиращи неща - например кутия бонбони, в която теглото на шоколадовите бонбони е 177 г, а на амбалажа - 199 грама. От всичките 39 "проби" само в две процентът на запълване е над 50 на сто. Има опаковки, в които бонбоните са едва 6-7 процента от обема, останалото са картон, различни видове фолио, подложки, "канапета", хартиени обвивки, целофани.
От "Активни потребители" решили да направят изследването, защото започнали да получават все повече оплаквания от хора, описващи едно и също - решили да почерпят за празник колеги или приятели, купили голяма луксозна бонбониера, а като я отворили - вътре само няколко бонбона.
Клиентите обикновено се подлъгват от големите "габарити" и красивите опаковки. Този търговски трик очевидно работи, защото сладкарската индустрия произвежда все повече полукухи бонбониери.
Наблягането на ефектните големи опаковки има и друг минус - създават се огромни количества отпадъци. "Активни потребители правят интересно сравнение между две включени в изследването кутии с почти еднакво тегло шоколадови бонбони, но с различни опаковки. Оказва се, че само една бонбониера Елит Gourmet Collection създава толкова отпадък (199 гр) колкото 14 кутии Selection Chocolate (в една кутия има 14 гр амбалаж).
Ако наистина мислим за природата, би трябвало и производители, и потребители да се стремим към по-малко и по-малки опаковки, за да спестим боклук от картон, хартия и пластмаса.
А глоби?
В случая с "въздушните" бонбониери нарушения няма, така че няма и място за санкции, подчертават от "Активни потребители". Производителите сами решават как да опаковат стоката си. Търговските трикове, които залагат на визията "голямо, лъскаво", не са нелоялна практика - щом на кутията е написано реалното тегло на бонбоните. Просто потребителите трябва да внимават за какво си дават парите. Не е трудно - всеки може да види грамажа и да прецени дали цената е разумна.
Важно!
- Когато купувате бонбони, задължително четете информацията за теглото на бонбоните.
- По-голямата кутия не означава по-голямо съдържание.
- Цената не може да служи за ориентир за количеството.
- Големите опаковки генерират повече отпадък и носят повече негативен екологичен отпечатък.
За теста
Изследването е направено през ноември-декември 2023 г.
Проверени са следните показатели: 1. нетно тегло, написано върху кутията, 2. цена на опаковка, 3. цена за килограм, 4. обем на опаковката (дължина х ширина х височина), 5. обем на съдържание (бонбони).
Методологията е описана във видеото.