Медия без
политическа реклама

Производители признаха: 50% от пазара на алкохол у нас е нелегален

Повишението на акциза няма да донесе повече приходи, а ще лиши бюджета от поне 30 млн. лв., смятат браншови организации

09 Дек. 2024
Производители и търговски на алкохолни напитки са възмутени, че броени дни преди Новата година, без обсъждане с бизнеса, Министерството на финансите обявява увеличение на акцизните ставки.
Pixabay
Производители и търговски на алкохолни напитки са възмутени, че броени дни преди Новата година, без обсъждане с бизнеса, Министерството на финансите обявява увеличение на акцизните ставки.

В опит да се противопоставят на намерението на служебното правителство да повиши акциза на спиртните напитки, производители и търговци от бранша признаха, че 50% от пазара на алкохол у нас е нелегален. Затова според тях всякакви мерки за повишение на приходите чрез вдигане на налози, ще удари легалните фирми в сектора и ще повиши още повече нелегалното производство.

"Близо 50% от консумирания алкохол е България е нелегален, т.е. безакцизен", посочват Националната лозаро-винарска камара и  Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки в разпространена днес позиция. "На територията на страната съществува голяма "инфраструктура" за производство на безакцизен алкохол, представляваща сив сектор, през който по официални данни от Министерството на земеделието и храните и Изпълнителната агенция по лозата и виното преминават близо 50% от гроздето, както и други захаросъдържащи плодове", отбелязват двете организации.  

Припомняме, че за вдигането на акциза за алкохола служебният министър Людмила Петкова първо спомена преди две седмици след разговори с политическите сили в парламента за бюджет 2025 г., а миналата седмица тя потвърди мярката, като заяви, че увеличението на алкохолния акциз ще е 10-15%.

Браншовите организации предупреждават, че подобна мярка за повече приходи в бюджета на практика е данък върху потребителите, защото повишението на акцизите ще доведе автоматично до увеличение на крайните цени. Това можело да тласне потреблението допълнително към нелегални продукти и канали на разпространение.

"Промени в данъчното законодателство броени дни преди старта на прилагането им, без липсата на диалог с бизнеса, натрапва усещането за несигурност и непредсказуемост, които могат да имат тежки последици както за индустрията, така и за държавния бюджет", посочват още от двете организации. Те настояват подобни мерки задължително трябва да бъдат съгласувани с всички засегнати страни, както и да се направи анализ на потенциалното въздействие върху потребителите, бизнес средата и държавните приходи.

Според браншовите сдружения, ако бъде въведено предложеното увеличаване на акциза, то ще доведе до двуцифрен в процентно изражение спад в продажбите на легалния алкохол. Това означава над 30 млн. лв. намаляване на приходите от акциз и още 30 млн. намаляване на приходите от ДДС в държавния бюджет, изчисляват от двете организации.

В писмото от двете организации призовават за оценка на риска и преразглеждане на мярката. Те настояват темата за акцизна ставка да бъде експертно обсъдена, всички рискове да бъдат взети предвид и да се обмислят алтернативни решения, които да балансират параметрите на държавния бюджет.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

акцизи, бюджет 2025

Още по темата