Медия без
политическа реклама

Референдумът срещу еврото претърпя разгром в правната комисия на НС

Управителят на БНБ алармира за възможен провал за еврозоната, ако допитването се проведе

05 Юли 2023Обновена
Димитър Радев (вторият отдясно наляво).
Димитър Радев (вторият отдясно наляво).

Парламентарната комисия по правни въпроси ще препоръча на Народното събрание да отхвърли предложението за провеждане на референдум срещу еврото. Това стана след близо 4-часово заседание на комисията, на което се обсъди инициативата за такова допитване на "Възраждане". Конкретно въпросът беше дали да се запази левът като единствена национална валута в България до 2043 г. На практика подобно решение цели да блокира въвеждането на еврото в България през следващите 20 години.

Предложението беше подкрепено от националистите, както и от БСП и ИТН; членовете на комисията от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС го отхвърлиха или се въздържаха, и тъй като бяха по-многобройни, надделяха. Сега остава по въпроса да се произнесе пленарната зала. Това ще стане в петък, както беше записано в седмичната програма на парламента.

Най-силно впечатление на дискусията направи изявлението на управителя на БНБ Димитър Радев, който предупреди за сериозни неблагоприятни последици при евентуално провеждане на референдума. Според Радев налице е противоречие между предложението и договорите, които сме подписали с ЕС, а също и със собственото ни националното законодателство. Той напомни, че в българските закони няма правен термин „официална валута“, какъвто се употребява в предложението; още повече, че действащият валутен закон позволява неограничена обмяна на лева срешу евро, а въвеждането на лева като единствена валута ще елиминира това.

Радев посочи, че България вече е постигнала много сериозен напредък при присъединяването към еврозоната. Нашата страна е част от европейския валутен механизъм, наричан „чакалнята на еврозоната“, което е най-важното условие за членство във валутния съюз. Управителят на БНБ смята, че блокирането на процеса на този последен етап ще има сериозни неблагоприятни последици. По-конкретно, той посочи, че нарушаването на подписаните от страната ни договори „по един йезуитски начин“, както се изрази Радев, ще подкопае доверието в България и може да направи по-трудно получаването на финансиране от чужбина. Дори самият акт на организиране на подобен референдум може да подрие консенсусът сред останалите страни-членки, че България може да се присъедини към еврозоната, смята Радев. Като пример колко близко е страната ни до целта, гуверньорът даде факта, че сме подписали меморандум с Европейската комисия за отсичане на български евромонети.

 

ПОЗИЦИИ

Депутатите от "Възраждане" твърдяха, че въвеждането на еврото въобще не е предмет на референдума. Те посочиха, че приемането на еврото не е ратфицирано с договор. Затова националистите смятат, че не нарушават изискването на закона за допитванията, който не позволява да се провеждат такива по отношение на международни договори. Те предупредиха, че отказ да се проведе референдумът би означавало да се пренебрегне волята на гражданите, които са се включили в подписката в негова подкрепа.

Дискусията преминава основно като размяна на реплики между депутати от "Възраждане" и ПП-ДБ. ГЕРБ-СДС и БСП изобщо не се включиха в разговора. От десницата се опираха на аргумента, че предложението за референдума нарушава текста в закона за допитванията, според който референдум по въпроси, уредени в сключени от България международни договори, може да се произвежда преди тяхната ратификация. Друг мотив добави десният Мартин Димитров, който заяви, че допитването поставя в риск валутния борд - ако се приеме левът да бъде единствената официална валута в страната, тогава еврото няма да може да се използва като резервна валута, а това е принципът, който е в основата на борда. Петър Петров от "Възраждане" му отвърна, че никъде в законът за допитванията няма условие да не се засяга валутният борд.

Гроздан Караджов от ИТН заяви, че подкрепя влизането в еврозоната, но допусна, че народът има правото да взима пряко решения, включително погрешни такива. Той посъветва колегите си да преодолеят страха си, че ще бъде направена грешка, и да дадат на хората референдума. "Докато се изживяваме като един елит, който може да надмогва дори най-малкият порив на хората, винаги ще се поражда нова вълна отрицание", обърна се той към колегите си. В същия дух се изказа и Смиляна Нитова от БСП.

Миналата седмица обсъждането на допитването претърпя провал в парламентарната бюджетна комисия. Причината беше, че депутатите от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС бойкотираха заседанието. Тогава националистите се заканиха, че директно ще вкарат предложението си в пленарната зала на Народното събрание. Днес имаха такава възможност, но не се възползваха от нея. Вместо това се примириха с предложението на другите парламентарни групи – референдумът да се обсъди в залата в петък. А преди това – в правната комисия днес, както и в комисията за прякото участие на гражданите и в комисията по въпросите на ЕС утре.

 

БЕЗОБРАЗНО ПОВЕДЕНИЕ

В залата, където заседаваше правната комисия, се струпаха много от депутатите на „Възраждане“. Те често се смееха високо на аргументите на опонентите си и надаваха възгласи. В един момент съпартийката им Константина Петрова удари телефона на Явор Божанков - бившият социалист, който премина към ПП-ДБ. Петрова го обвини, че я снима без позволение. Колегите на Божанков пък нападнаха националистите, че са искали да му попречат да се изкаже, и твърдяха, че дори се чули закани за физическа саморазправа. Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов насмешливо посъветва Петрова да не закача Божанков. Тя самата се оплака пред всички, на микрофон, че десният депутат снимал краката й. Божанков пък отвърна, че Петрова се опитала да му вземе телефона, докато той снимал групата депутати от „Възраждане“, седнали зад гърба му. Председателят на комисията Стою Стоев меко призова депутатите да се придържат към темата на дискусията.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?