Медия без
политическа реклама

Служебният кабинет преговаря с "не знам кой" от "Газпром"

Дълбоко пазена тайна е какво точно вършат в енергетиката министрите и денонощният кризисен щаб

05 Септ. 2022ОбновенаЮЛИАНА БОНЧЕВА
БГНЕС
Министърът на икономиката (вдясно) не знаел кой с кого води разговори за руския газ, министърът на енергетиката пък не можел да каже, защото било поверителна информация...

Служебният кабинет, който тръгна с насаждане на паника и с гръмки обещания да овладее "хаоса и кризата в енергетиката", показва плашеща некомпетентност и потайност. Вече цял месец е дълбок секрет какво точно върши т.нар. кризисен щаб, който правителството "Донев" реши да формира в първия си  работен ден. До момента новите управляващи и техният авариен щаб не са осигурили и една молекула природен газ - разчитат само на работата, свършена преди тях. Но пък ден след ден доказват, че водещата им задача е да вкарат България в обратен завой към "Газпром". Дори това не им се получава -  Москва пренебрежително мълчи.

След като първоначално усукваха и отбягваха да коментират, от няколко дни различни представители на служебния кабинет признават, че правят усилени опити да контактуват с "Газпром".  Но кой с кого общува, е голяма загадка -  вкл. и за членове на правителството.

"Със сигурност се водят преговори с "Газпром", но не мога да ви кажа кой точно преговаря, не съм запознат", каза в неделя министърът на икономиката Никола Стоянов по бТВ.

"Направили сме постъпки "Газпром" да изпълни договора си. Водят се разговори на високо ниво и конкретни разговори на различни нива", посочи преди дни премиерът Гълъб Донев, бягайки от конкретика. 

"В комуникация сме с "Газпром" и се опитваме да доведем разговорите до позитивно приключване на преговорите и възобновяване на доставките при изгодни за нас условия", обясни наскоро министърът на енергетиката Росен Христов, като се оправда, че не можел да сподели подробности заради "условия за конфиденциалност".

"На този етап нямам информация дали има развитие по преговорите с руския доставчик" призна новата директорка на "Булгаргаз" Деница Златева. През уикенда Златева се изпусна, че разговорите се водели на политическо ниво. Какво означава "политическо ниво", не се разбра. 

Но днес следобед ресорният министър обяви, че именно "Булгаргаз" водел преговорите с "Газпромекспорт"?!  Това се случи в предаването "Лице в лице", където Христов отново отказа да даде информация за участващите в "диалога". А притиснат от въпросите на водещата, с половин уста призна, че всъщност диалог няма, защото ответната страна мълчи. 

След като служебният кабинет вече няколко пъти обяви, че напира да преговаря с "Газпром" за възобновяване на газовите доставки по дългосрочния договор, от Комисията за енергийно и водно регулиране дипломатично напомниха, че без изричното й одобрение никакви корекции не

 

Разминаване

И докато по темата кой с кого преговаря и има ли изобщо "обратна връзка" с Москва министрите са синхронно "дискретни", по друг важен въпрос се получи опасно разминаване. Неочаквано ресорният министър Христов обяви, че  "Булгаргаз" е престанал да пуска заявки за доставка на природен газ към "Газпромекспорт", защото се видяло, че няма полза. Твърдението му предизвика вълна от критики и възмущение, защото ако е вярно, би навредило силно на България в случай, че спорът за спрените доставки стигне до международен арбитраж. Откакто Москва затвори крана за руския газ на 27 април, "Булгартаз" неизменно подаваше заявления, а руската страна отказваше да ги изпълни. Така беше при кабинета "Петков", а сега изведнъж новият енергиен министър твърди, че нямало смисъл.  Това заедно с опитите за "диалог" с Москва би означавало, че София вече приема "Газпром" за коректен партньор. А министърът на икономиката направо "издаде индулгенция" на руската компания (именно тя  наруши договора и след като се опита да наложи едностранно нови условия на плащане, спря да доставя газ), като направи следния коментар: "Аз, доколкото знам, ние прекратихме така да плащаме, за да не ни доставят. Дали „Газпром“ е надежден доставчик - това ще преценят специалистите". Стоянов е юрист и вече цял месец е член на правителството, та е повече от странно, че още не е разбрал коя е неизправната страна. 

Но премиерът Гълъб Донев и новата директорка на "Булгаргаз" опровергаха Росен Христов - те увериха, че заявките продължават да се пускат, а "Газпром" продължава с "нулево" изпълнение.  Излиза, че енергийният министър или не е в час, или съзнателно произвежда фалшиви новини. И в двата случая оставката му вече трябваше да е на бюрото на премиера. А не е. По случай първия си месец начело на кабинета Гълъб Донев дори обяви, че е много доволен от всичките си министри.

Франция е поредната страна от ЕС, на която "Газпром" реши да отреже доставките. Френската група "Анжи" съобщи, че е била информирана от "Газпром" за намаляване на газовите доставки.

(Без)отговорност 

Премиерът Донев не каза дали е доволен от кризисния щаб, който също навърши първия си месец и трябваше да пребори "хаоса" с упорит денонощен труд. Вести от щаба няма, а цените на природния газ все така растат. Остава неясно кой ще понесе отговорност за отказа от договорените от предното правителство танкери с втечнен газ от САЩ. Бе приет само един, а останалите шест бяха изпуснати с непели оправдания - енергийният министър първо твърдеше, че няма свободни слотове за ратоварване, после мина на версията "много са скъпи". За разлика от руския газ, чиято цена е вързана с европейските борсови котировки (а те пораснаха рекордно миналия месец), цената на газа от американските танкери зависи от котировките в САЩ, а те са много стабилни и сега България можеше да разчита на евин газ за следващите месеци до кра на отоплителния сезон. Но служебният кабинет отказа да чуе експертите и пропиля тази възможност.

С отказаните танкери можеше да се направи печеливша сделка за България, а не трябваше те да се изпускат. Това каза в ефира на бТВ бившият енергиен министър Александър Николов.

"За октомври имаме общите месечни количества по договора с азерския доставчик, имаме цял танкер, който е осигурен от американския доставчик, и допълнително има пуснат аукцион за остатъчните количества на "Газов Хъб Балкан", където се очаква конкурентна цена", добави Златева. Тя поясни, че за ноември се обсъжда как да бъдат структурирани търговете - дали да бъдат месечни или за по-дълъг период.

 

Наддаване 

Междувременно "Булгаргаз"  обяви търг за покупка на природен газ за октомври. Търгът е насрочен за 12 септември. Офертите ще се подават на платформата на Газов хъб "Балкан". Електронната система на газовата борса автоматично ще класира предложенията по най-ниски цени до запълване на заявените количества.

 

Още по темата