Медия без
политическа реклама

Спестяванията за втора пенсия стигнаха 7441 лв.

Доброволните фондове за трета пенсия губят осигурени въпреки 9-10% доходност

Pixabay

В активните партиди за втора пенсия вече има средно 7441,14 лв., показват нови данни на Комисията за финансов надзор към края на септември. Това е средната сума за хората, на чието име в последните 12 месеца е внесена поне една вноска за пенсия. По фондове средният размер на натрупаните средства варира в доста широки граници - от около 4300 до 8744,24 лв. за УПФ ОББ.

Сумата на спестяванията е значително по-малка, като се вземат предвид всички партиди - 5542,21 лв. Това е така, защото тук вече влизат и хилядите партиди, в които има по няколко вноски или пък отдавна няма постъпления, защото притежателят им е безработен, емигрирал или др.

Индивидуалният размер на натрупаните средства по партидите варира в широки граници и зависи от множество фактори като: продължителността на осигурителния период; осигурителната вноска и осигурителния доход; редовното постъпване на вноските във фонда; удържаните такси; постигнатата доходност и др., припомнят от КФН.

Универсалните фондове, където се осигуряват родените след 1959 г., управляват 22,6 млрд. лв. към края на септември. От началото на тази година нетните им активи са се увеличили с почти 2,7 млрд. лв. Брутните постъпления от осигурителни вноски са 1,95 млрд. лв.

В доброволните фондове, където човек може да се осигурява за трета пенсия и които имат повече свобода за инвестирането на средствата, тенденцията е цяла година да се върви към намаление на осигурените. През декември 2023 г. в тях са внасяли 642 459 българи, а в края на септември броят им е намалял на 637 843 души. Това е незначителна разлика, но прави впечатление, че няма нито един месец, в който да има поне символично увеличение на осигурените. Това намаление идва на фона на доходност от около 9% за периода 30.09.2022 - 30.09.2024 г.

За сравнение, в универсалните фондове осигурените са 4 066 474 българи, родени след 1959 г. За тях е задължително да заделят във втория стълб, но в същото време е позволено да прехвърлят спестяванията си за една обща пенсия от НОИ. Наскоро експерти повдигнаха въпроса тази възможност да се прекрати, тъй като интересът към прехвърляне на парите в НОИ намалявал, а се увеличавали хората, които се връщат обратно в частните фондове.

 
Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

втора пенсия