Медия без
политическа реклама

Транспортният министър се чуди на ниските приходи от тол такси

Сумата е двойно по-малка от очакваното, но служебният кабинет няма да бърза да вдига тарифата

18 Яну. 2023
Илияна Кирилова

Двойно по-малко тол такси от очакваното е събрала държавата от трафика на тежкотоварни превозни средства през миналата година. Това стана ясно от коментари на икономическия вицепремиер Христо Алексиев, който е и министър на транспорта.

"Постъпленията за миналата година са 232 млн. лв. и за мен бе учудваща тази ниска събираемост. При тези нива на таксите би трябвало да говорим за 500-600 млн. лв. приходи годишно", каза в интервю пред БНТ вицепремиерът.

Затова служебният кабинет ще прави анализ "къде е проблемът и защо няма по-добра събираемост на таксите", които се събират от тежкотоварните превозни средства за изминат километър.

Подробен анализ вече бе направен миналата година от последното редовно правителство. В него се установиха редица проблеми, които пречат за справедливо таксуване на камионите и автобусите, които са и най-големите разрушители на пътищата в страната.

Тогавашният министър на регионалното развитие Гроздан Караджов си постави за задача да обърне тенденцията лекотоварният трафик да плаща повече пътни такси от тежкотоварния и предложи нова тарифа, в която да бъдат включени и второкласните пътища. Караджов успя да наложи след бурни преговори с превозвачите повишението на две стъпки - от 1 юли 2022 г. и от 1 януари 2023 г. , но впоследствие първата дата отпадна и остана само промяната от началото на 2023 г.

Точно преди Коледа обаче служебният министър на регионалното развитие Иван Шишков отложи с половин година планираното от 1 януари вдигане на тол таксите. Мотивът бе, че по този начин се помага на бизнеса да се справи с нарастващите разходи заради инфлацията.

"Не трябва първо да мислим как да увеличим тол таксите, при положение че се борим с инфлацията", коментира и вицепремиерът Христо Алексиев. По думите му е необходим сериозен анализ и внимателен подход, защото тол таксата автоматично се калкулирала в транспортните разходи, а оттам - в цената на крайните продукти.

Междувременно от Агенция пътна инфраструктура също подадоха данни за събраните пътни такси през 2022 г. От продажбата на винетки за леките автомобили са постъпили 283.4 млн. лв., докато от тол таксите за тежкотоварните автомобили - 271.3 млн. лв. Сумата е по-висока от посочената на вицепремиера Алексиев, но все пак остава под приходите от лекотоварния трафик.

Отделно държавата е събрала над 26 млн. лв. от компенсаторни такси от нередовни шофьори. Високите компенсаторни такси са обект на критика от самото начало на въвеждане на тол системата, защото се оказва, че често водачите са санкционирани за бъгове в системата, за които нямат вина.

 

Още по темата:

Наричана от експремиера Бойко Борисов "печатница за пари" и "технологично чудо", българската тол система се оказа пълна с недомислия и гафове. Това стана ясно на срещата на ресорния министър Гроздан Караджов с транспортния бизнес.
Детайлна ревизия на цялото тол звено ще назначи вицепремиерът и регионален министър Гроздан Караджов. Одитът ще обхване дейността на тол системата от създаването й до 31 декември 2021 г.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата