Стела Балтова за втори път оглавява туризма в служебен кабинет - през 2017 г. в първото служебно правителство, избрано от президента Румен Радев, тя отново бе с този ресор. Този път обаче обстановката е много по-сложна - ковид-пандемията удари най-силно именно туристическия сектор. При това служебното правителство поема, макар и временно, управлението на страната точно в началото на летния сезон и затова браншът натоварва Балтова с голямата задача едва ли не да спаси туристическото лято.
Още в деня, в който президентът обяви състава на служебното правителство, представители на туристическия бранш отправиха исканията си за спешна намеса.
Едно от исканията на Националния борд по туризъм е правителството да започне интензивна комуникация с международните партньори и туроператори за представянето на България като безопасна туристическа дестинация. "България е в благоприятна ситуация по отношение на намаляването на заразените с коронавирус, но е аутсайдер на дипломатическо ниво. Трябва да бъдат проведени разговори с Германия, Великобритания, Русия, Полша, Румъния и други важни пазари. Това трябва да стане в пълен синхрон с Министерството на външните работи и Министерството на здравеопазването", коментира пред специализирания сайт TravelNews Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм.
На това мнение са и от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) и сдружението "Обединение Бъдеще за туризма" (ОБТ). "Туризмът има нужда от мощна реклама, дипломация и работа с туроператорите за привличането на туристи от всички възможни пазари. След като има проблеми с идването на германски, британски и руски туристи, трябва да се насочим към останалите държави в Европа и Балканския регион", смята Павлина Илиева, председател на сдружението. За пример тя дава скандинавските, балтийските страни, Полша, Чехия, Словакия, Сърбия, Румъния, Турция.
Освен това от ОБТ настояват и за спешно финансово подпомагане. "Ние сме най-засегнатите от пандемията и не можем да разчитаме само на вътрешния пазар. Мерките трябва да бъдат насочени най-вече към оперативния туризъм – туроператори, хотели и транспорт. Това е веригата, по която пристигат чуждите туристи в България", казва Илиева. От сдружението настояват бързо да се продължи схемата за компенсиране на туроператорите, които останаха най-дълго без работа през втория локдаун. Все още не е обявена схема за подпомагане през НАП, която трябва да ги обезщети за периода от средата на март до края на април. Парите са осигурени от ОП Иновации и конкурентоспособност, но мораториумът върху някои от дейностите на правителството в оставка на Бойко Борисов осуетило обявяването на новата схема за компенсиране.
От Българската хотелска и ресторантьорска асоциация (БХРА) също с облекчение очакват отпадането на мораториума. Така служебният кабинет ще може да сключи анекси към договорите с концесионерите на морските плажове, в които да намали наполовина концесионното възнаграждение от тези, които свалят цените на чадърите и шезлонгите. Асоциацията неведнъж е призовавала за безплатни чадъри и за реформа в концесионирането на плажовете, при което предимство да имат хотелиерите, които в най-голяма степен са свързани с туристическата услуга.
Все още има суми за връщане от туроператорите на клиенти с провалени пътувания, напомнят от АБТТА. Големите туроператори имат нужда от допълнителна помощ от държавата, която се очаква да бъде отпусната през нова програма - вече обявена и приета с нормативен акт, но все още очаква нотификация от ЕК, припомнят от асоциацията. Според данни на Министерството на туризма към март 2021 г. туроператорите, кандидатствали за помощи, дължат още 30 млн. лева на своите клиенти.
Националният борд по туризъм настоява за удължаване на мерките 60/40 и разсрочване на кредитите за хотелиерите.
"Туризмът не може да си позволи да загуби 2 месеца в разговори и обсъждания, необходима му е здрава ръка и конкретни действия за решаване на проблемите, които се задълбочиха изключително, а и се появиха нови в резултат на ковид-кризата", обявиха тезии дни от БХРА. Организацията дори посочи своя номинация за служебен министър на туризма, който е човек от бранша и познава проблемите - Георги Щерев. От БХРА например настояват още по време на служебното правителство да бъде променен "неработещия модел на управление досега, при който чиновниците в Министерство на туризма определяха политиката на бранша, вместо да следват изискванията и нуждите на бизнеса и да му помагат да се развива в правилната посока".