Медия без
политическа реклама

Уж забранените реклами на хазарт заливат сайтовете

"Баници с късмети" изкушават любителите на залагания в интернет под носа на НАП и СЕМ

Има специални коледно-новогодишни покани за участие в игри на късмета
Има специални коледно-новогодишни покани за участие в игри на късмета

През пролетта Народното събрание гласува неочаквано и с апломб тотална забрана за рекламирането на хазартни игри в електронните медии - в телевизии, радиа, онлайн медии. Това се случи по инициатива на ДПС, представено от дясната ръка на Делян Пеевски Йордан Цонев, и на ГЕРБ в лицето на Теменужка Петкова. Клипчетата, подканящи любителите на игри на късмета, наистина изчезнаха от телевизионния екран. Но пък се роят по сайтовете в интернет и това се случва "под носа" на бездействащите контролни органи.   

Изскачащи "прозорци" на "Инбет", "Уинбет", "Бетхъб", bet365, Bwin, колела на късмета, "парчета от баницата", и други примамливи офери за феновете на залаганията гарнират новините в електронните вестници. Някои от рекламите са откровени покани за залагане с обещания за печалби, други са завоалирани, дискретни. Никнат като гъби след дъжд и понякога се появяват дори по две на една интернет страница. Друг път изскачат в странно съседство с новини, илюстрирани с ликовете на президенти, министри, всякакви известни политици, актьори, покрай други реклами и вести за болести, лекарства, бедствия и светски събития.  

Колкото повече време минава от налагането на забраната, толкова по-смели и откровени са рекламите на хазартни игри в интернет. Така половин година, след като бе гласувано от депутатите, "ветото" за рекламиране в електронните медии се оказва "врата в полето". 

През есента "Сега" направи запитвания по темата до две институции, които би трябвало да следят и да реагират при нарушения на забраната - Националната агенция за приходите (Комисията за регулиране на хазарта бе понижена в дирекция в НАП със законова промяна) и Съветът за електронни медии (СЕМ).  

Отговорите бяха трагикомични. От НАП казаха, че работят по сигнали, но проверките не са приключили. От СЕМ обясниха, че не можели да упражняват контрол, защото с промените в Закона за хазарта се забраняват рекламите на хазарт в медийното пространство, но в Закона за радиото и телевизията, по която работи СЕМ, нямало дефиниция що е то "медийно пространство". От приходната агенция казаха същото. Шефката на СЕМ Габриела Наплатанова дори категорично обяви, че съветът няма никакво отношение към контрола, който бил изцяло в ръцете на приходната агенция. 

НАП пък публикува пространни обяснения по въпроси, с които надълго и нашироко се опитва да каже, че не всяка медия е медия и не всяка реклама е реклама. Според спецовете на приходната агенция например "Законът за хазарта не поставя ограничения откъм съдържанието на знака на търговската марка и/или лого, с оглед на което наличието на рекламно съдържание съдържащо графични елементи, фигури, рисунки в знака на дадена търговска марка/лого". С други думи, нямало нищо смущаващо, ако операторът, който организира залагания, пуска по сайтове своето име, лого, търговска марка - дори когато в името/логото има "bet" (облог, залагам на английски).

В НАП не намират нищо нередно дори когато под рекламата, публикувана в новинарски сайт, е поставено и задължителното по закон предупреждение, че хазартът води до развиване на опасна зависимост (пристрастяване). 

В Закона за хазарта пише, че се забранява рекламата в радио- и телевизионни програми", в печатни произведения и електронни медии, включително и интернет страници". Но тъй като в закона няма определение за "електронни медии", НАП твърди, че не всеки сайт или портал е електронна медия, и си позволява волни тълкувания на понятието. 

И понеже никой никого не глобява, "забранената" реклама на хазарт в интернет процъфтява. 

"Неудобните" медии като "Сега", който многократно отказва щедри оферти за реклама на хазарт, обаче ще продължат да поставят неудобни въпроси - включително защо законотворците пробутват евтини номера и гласуват забрани, написани като покана за заобикаляне, и защо т.нар. контролни органи не могат (или не искат?) да контролират и да глобяват нарушителите.

Остава надеждата, че новата година ще донесе нов късмет. И нов акъл на законодателите. 

 

Апели и препоръки  

През пролетта, на изслушване във връзка с промените в закона за хазарта, Соня Момчилова, шеф на СЕМ, заяви, че Съветът няма никакво отношение към регулацията на рекламата на хазарт. Но призова за взимане на мерки, като посочи, че според психолози, хазартната зависимост върви ръка за ръка със зависимостта от алкохол, с проблеми като домашно насилие. По време на изслушването Момчилова постави въпроса за участието на популярни фигури в реклами на хазартни игри и даде за пример Кубрат Пулев, който е обявил, че няма цена, на която да се съгласи да стане лице на подобен тип реклами.  Освен това СЕМ апелира медиите да се включат по-активно, като разказват за пристрастени и разорени любители на залагания и погубени съдби. Трябвало да има повече репортажи и статии за децата, оставени за отглеждане в центрове и приемни семейства, защото родителите им са проиграли цялото си имущество, пропили са се и не могат да се грижат за тях. 

 

Последвайте ни и в google news бутон